אתר העיתון Wall Street Journal פרסם לאחרונה (30.01.20) כתבה אשר מצטטת הערכות מומחים בנוגע לשינויים שצפויים במשטר הסנקציות הבריטי בעקבות עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי. 

למרות שבריטניה פרשה רשמית מהאיחוד האירופי בסוף ינואר, ההסכם שנחתם בינה לבין מוסדות האיחוד קובע תקופת מעבר עד ליום 31.12.20. במהלך תקופה זו, יחידים וחברות בבריטניה עדיין נדרשים לציית למשטר הסנקציות של האיחוד האירופי.  

עם זאת, גורמי ממשל בכירים בבריטניה הדגישו את רצונה של הממשלה הבריטית ליישם סנקציות אוטונומיות בנפרד מהאיחוד האירופי, במיוחד בכל הנוגע להפרות של זכויות אדם, ובריטניה מוסמכת לעשות זאת גם במהלך תקופת המעבר. 

ב-2018 אימצה הממשלה הבריטית את "חוק הסנקציות ומניעת הלבנת הון" (Sanctions and Anti-Money Laundering Act), שמהווה את הבסיס החוקי של הממשלה הבריטית להטלת סנקציות בעידן שלאחר הברקזיט. הסנקציות יכולות להיות בצורה של הקפאת נכסים, איסור מתן אשרות נסיעה או סנקציות הנוגעות לפעילות מסחרית. חוק זה מסמיך גם את הממשלה הבריטית להטיל סנקציות בגין הפרות של זכויות אדם במקומות שונים בעולם. 

עפ"י ההערכות, עם תום תקופת המעבר יתכן ונראה הבדלים משמעותיים יותר בין שתי הרשימות – האירופית והבריטית – כך שחברות וגופים שנדרשים לציית הן למשטר הסנקציות האירופי והן לזה הבריטי יצטרכו לבחון את תהליכי הסריקה שלהם כדי לוודא שהם עומדים בדרישות הבריטיות החדשות.  

פורסם 04-02-2020