ממשלת שוויץ הודיעה לאחרונה (30.01.19) על תחילת הפעילות של "הסדר הסחר ההומניטרי השוויצרי" (Swiss Humanitarian Trade Arrangement – SHTA).  

מנגנון ה-SHTA השוויצרי הינו מנגנון תשלום שנועד לאפשר העברת סחורות וציוד הומניטרי לאיראן. מטרתו להבטיח שחברות סחר ויצואנים שוויצריים בתחומי החקלאות, המזון והתרופות יוכלו לקבל תשלומים דרך בנק שוויצרי עבור העברת סחורות וציוד הומניטרי לאיראן, תוך ציות מלא למשטר הסנקציות האמריקאי. על ידי כך מנסה שוויץ לסייע לאותם יצואנים שמתקשים לבצע פעילות פיננסית מול איראן, וזאת בעקבות החשש של בנקים שוויצריים מחשיפה פוטנציאלית לסיכוני ציות, מימון טרור ופרוליפרציה, על רקע פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין עם איראן וחידוש הסנקציות נגדה.    

בהודעת הממשלה השוויצרית הודגש כי המנגנון גובש בשיתוף פעולה הדוק עם הממשל האמריקאי, ועם חברות ובנקים שוויצרים. במסגרת ה-SHTA, משרד האוצר האמריקאי יספק לבנקים השוויצרים המעורבים את "הערבויות הנחוצות" ( necessary assurances), בנוגע לכך שהפעולות הפיננסיות שנעשות דרך המנגנון עולות בקנה אחד עם החוקים והתקנות בארה"ב. 

עפ"י ההודעה, במסגרת המנגנון אושרה לראשונה ב-27.01.20 העברת תשלום של 2.3 מיליון אירו עבור משלוח של תרופות לאיראן ע"י חברת תרופות שוויצרית, תוך שהבנק השוויצרי המעורב בעסקה (ששמו לא הוזכר בהודעה) קיבל את הערבויות הנחוצות ממשרד האוצר האמריקאי. אתר החדשות השוויצרי swissinfo.ch ציין כי זוהי ככל הנראה הפעם הראשונה שבה מוסד פיננסי לא אמריקאי מקבל "מכתב נוחות" (letter of comfort ) מהממשל האמריקאי, שמאשר כי פעילותו הפיננסית של אותו מוסד פיננסי מול איראן עולה בקנה אחד עם תקנות הסנקציות של ארה"ב. 

פורסם 04-02-2020