משרד המשפטים האמריקאי הודיע ביום שישי האחרון (31.01.20) על הגשת כתב אישום נגד אזרח איראני בשם Bahram Karimi, בגין עבירות של קשירת קשר לביצוע הונאה בנקאית ודיווחים כוזבים לרשויות, שנועדו לסייע לממשלת איראן להפר את הסנקציות המוטלות עליה. Karimi בן ה-53, שעפ"י כתב האישום הינו תושב קנדה, סייע במסגרת התרמית להעביר 115 מיליון דולר ליחידים וישויות איראניים דרך המערכת הבנקאית האמריקאית.  

קנוניית ההונאה החלה ב-2004, בעת שממשלות וונצואלה ואיראן חתמו על הסכם לשיתוף פעולה בתחומי התשתיות, שכלל בין השאר פרויקט בנייה של אלפי יחידות דיור בוונצואלה ע"י חברות בנייה ממשלתיות איראניות. במסגרת הפרויקט, איראן הייתה אמורה לקבל לידיה תשלום של קרוב לחצי מיליארד דולר מממשלת ונצואלה. Karimi היה חבר בוועדת ההיגוי המשותפת של הפרויקט מטעם איראן, והיה אחראי על ניהול הפרויקט בוונצואלה. 

במסגרת תפקידו, הוא פעל יחד עם גורמים נוספים כדי להונות בנקים בארה"ב ע"י הסתרת המעורבות האיראנית בתשלומים דולריים שנשלחו דרך המערכת הבנקאית. בין השנים 2013-2011 העבירה ונצואלה 15 תשלומים בהיקף כולל של 115 מיליון דולר לחברת IIHC האיראנית שניהלה את הפרויקט עבור ממשלת איראן, דרך שתי חברות פרונט שהוקמו כדי להסתיר את הקשר האיראני לתשלומים אלה, תוך הפרת הסנקציות על איראן. 

Karimi נחקר בחודש שעבר ע" ה-FBI, טרם הגשת כתב האישום נגדו, אך מסר תצהיר שקרי שלא ידע כי הסנקציות נגד איראן חלות על הצדדים האיראניים שהיו מעורבים בפרויקט. אם יורשע, הוא עשוי לרצות עונש מאסר של עד 30 שנה.

פורסם 02-02-2020