משרד המשפטים האמריקאי הודיע ביום שישי האחרון (31.01.20) כי יצרנית המטוסים האירופית Airbus SE חתמה על הסכם דחיית תביעה (deferred prosecution agreement) עם הרשויות בארה"ב, צרפת ובריטניה, שבמסגרתו תשלם החברה קנס כולל של למעלה מ-3.9 מיליארד דולר, כדי להסדיר אישומים בדבר מתן שוחד לעובדי ציבור זרים. מדובר בקנס הגדול ביותר שהוטל עד היום על חברה כלשהי בגין עבירות מסוג זה.  

עפ"י הודאת החברה והמסמכים שהוגשו לבית המשפט, בין השנים 2015-2008 החברה שילמה שוחד למקבלי החלטות במדינות שונות בעולם, על מנת לזכות בצורה בלתי נאותה ביתרונות עסקיים ולהשיג חוזים למכירת מטוסים. השוחד שולם הן לחברות מהסקטור הפרטי והן לחברות ממשלתיות, תוך הסתייעות בשותפים עסקיים של החברה לצורך העברת תשלומי השוחד לאותם עובדי ציבור. 

בין השאר, מתואר כיצד בין השנים 2015-2013 החברה קשרה קשר עם שותף עסקי בסין, והעבירה לו תשלומים שנועדו לשחד עובדי ציבור סיניים, על מנת להשיג את אישורה של ממשלת סין להסכמי רכש ומכירה של מטוסי איירבוס לחברות תעופה סיניות בבעלות ממשלתית. על מנת להסתיר את מעורבותה בתרמית, איירבוס העבירה את כספי השוחד לחשבון בנק בהונג קונג שהיה בבעלות חברה שנשלטה ע"י שותף עסקי אחר. בנוסף לסין, החברה שילמה שוחד לעובדי ציבור במלזיה, סרי לנקה, טייוואן, אינדונזיה וגאנה. בנוסף לשוחד הכספי, החברה מימנה לעובדי ציבור זרים טיולים בארה"ב, במטרה להשפיע על החלטות הנוגעות לרכש מטוסים. 

עוד נכתב, כי השוחד ששילמה החברה במדינות זרות, במיוחד לעובדי ציבור שהיו מעורבים ברכש של טכנולוגיה צבאית אמריקאית, הציב סיכון לביטחון הלאומי של ארה"ב ובעלות בריתה. לצד זאת, צוין כי החברה שיתפה פעולה עם החקירה, נקטה צעדים לתיקון ההפרות והתחייבה לחזק את תכנית הציות שלה. 

פורסם 02-02-2020