המשרד לפיקוח על נכסים זרים במשרד האוצר האמריקאי (OFAC) הודיע לאחרונה כי הגיע להסדר עם החברה האמריקאית Park Strategies LLC, שבמסגרתו תשלם החברה כ-12 אלף דולר כדי להסדיר אישומים בדבר הפרת הסנקציות של OFAC על גורמי טרור בינ"ל. 

Park Strategies, שהוקמה ע"י הסנאטור האמריקאי לשעבר Alfonse D'Amato, הינה חברת לובינג וייעוץ אסטרטגי שפועלת מניו-יורק ומספקת שירותים בנושאים של קשרי ממשל, רגולציה ופיתוח עסקי. 

במהלך שנת 2017 החברה חתמה על חוזה למתן שירותים עם ישות מוכרזת בשם Al-Barakaat Group of Companies Somalia Limited. במסגרת החוזה הוסכם כי Park Strategies תספק שירותי לובינג ל- Al-Barakaat, ותייצג אותה אל מול גופים וסוכנויות שונות של הממשל האמריקאי, וזאת במטרה להביא להסרת החברה מרשימת ה-SDN של OFAC. בתמורה לכך, Park Strategies אמורה הייתה לקבל תשלום של 30 אלף דולר.  

שבועות ספורים לאחר מכן, Park Strategies שינתה את עמדתה בכל הנוגע למתן שירותים לישות המוכרזת. כתוצאה מכך, היא השעתה את הפעילות שביצעה במסגרת החוזה, ביקשה מהבנק שלה להפקיד את התשלומים שקיבלה מ- Al-Barakaat בחשבון חסום ("blocked account"), ודיווחה ל-OFAC מיוזמתה על ההפרות.  

בהודעת OFAC נמסר כי בכירי החברה ידעו על הסטטוס של  Al-Barakaat בתור ישות מוכרזת והשתתפו באופן פעיל בחתימה על החוזה עמה. עם זאת, במסגרת קביעת גובה הקנס התחשב OFAC בצעדים שהחברה נקטה לתיקון ההפרות, לרבות אימוץ הליכים חדשים לבדיקה מול רשימות OFAC טרם חתימה על חוזים חדשים עם לקוחות פוטנציאליים.   

פעולת האכיפה ממחישה את הסיכונים שאליהם חשופים נותני שירותים מקצועיים, לרבות עורכי דין ויועצים, שמבקשים לייצג יחידים וישויות מוכרזים. בהקשר זה הודגש ע"י OFAC, כי שירותים מקצועיים כמו לובינג, יחסי ציבור, קשרי ממשל וייעוץ אינם נחשבים לשירותים משפטיים, ולכן אינם מכוסים במסגרת היתרים כלליים של OFAC שמאפשרים להעניק שירותים משפטיים לגורמים מוכרזים. 

פורסם 27-01-2020