ארגון GIABA, הארגון המקומי למניעת הלבנת הון ומימון טרור המאגד את מדינות מערב אפריקה, פרסם לאחרונה דו"ח טיפולוגיות ודגלים אדומים בנושא הלבנת הון ומימון טרור הקשורים לתעשיית הכרייה והפקת המחצבים במערב אפריקה (Money Laundering and Terrorist Financing Linked to the Extractive Industry / Mining Sector in West Africa). 

תעשיית הכרייה והפקת המחצבים באפריקה, שהינה אחת הגדולות בעולם, מהווה נדבך משמעותי בכלכלות של מדינות רבות ביבשת זו. עם זאת, בסקטור זה שוררים אי-סדרים רבים, דוגמת כרייה בלתי חוקית, העלמת מס, חוזים פיקטיביים, שחיתות בדרגי ממשל בכירים ופשע מאורגן. כל אלה גורמים להלבנת הון בהיקף נרחב, בעוד שרשויות הפיקוח והאכיפה באותן מדינות אינן מצוידות ומיומנות דיין כדי להתמודד עם  רמת התחכום הגבוהה של העבריינים הפועלים בתעשייה זו. לכך מתווספים גם גבולות פרוצים בין מדינות שכנות באפריקה, דבר המאפשר הברחת מחצבים, מתכות יקרות ואבני חן בקנה מידה נרחב. 

לאור זאת, מסמך הטיפולוגיות החדש של GIABA נועד לסייע בהערכת סיכונים, שיטות ומגמות להלבנת הון ומימון טרור בסקטור הכרייה במערב אפריקה, ובכך לחזק את האפקטיביות של משטרי מניעת הלבנת הון ומימון טרור בסקטור זה. פרק 4 במסמך סוקר טיפולוגיות מרכזיות להלבנת הון ומפרט מקרי מבחן שסופקו על ידי רשויות הפיקוח במדינות מערב אפריקה. 

באחד ממקרי המבחן, במסגרת טיפולוגיה של הלבנת כספים שנובעת מהונאת מס באמצעות חברות פרונט (עמ' 52), מתוארת מעורבותו של איש העסקים הישראלי בני שטיינמץ בעסקי כריית יהלומים בסיירה לאון באמצעות חברת Octea הרשומה במקלט מס (איי הבתולה הבריטיים), ושמחזיקה בבעלות על מכרה יהלומים בסיירה לאון. במקרה המבחן נטען כי מסמכי פנמה חשפו מבנה פיננסי סודי אשר קושר בין Octea לבין ישויות אחרות בבעלותו של שטיינמץ בליכטנשטיין, איי הבתולה הבריטיים ושוויץ. עפ"י המתואר, חלק מישויות אלה החזיקו בכספים בהיקף משמעותי בחשבון שנוהל בבנק HSBC  (כ-27.7 מיליון דולר), בעוד שחשבון הבנק של המכרה עצמו בבנק HSBC  הכיל רק כמה אלפי דולרים בודדים. 

פרק 5 במסמך מפרט רשימת אינדיקטורים ודגלים אדומים להלבנת הון ומימון טרור בתחום הכרייה. להלן מספר דגלים אדומים כאמור:  

• אנשים הקשורים לאיש ציבור או מקבלים ממנו כספים מתעתדים לבצע פעולות בתחום הכרייה. 

• מעורבות של אנשי ציבור במתן רישיונות לייצוא של תוצרי כרייה (זהב ויהלומים), ללא תשלום מיסים למדינה.   

• רכישת זהב ויהלומים מעל למחיר השוק שלהם, תוך שימוש בכמויות מזומן גדולות.   

• פעולות מימון בין חשבונות של חברת כרייה לבין חשבונות של איש ציבור או מפלגה פוליטית. 

• שימוש בחשבון נאמנות (escrow account) עבור תקבולים ממכירת מחצבים ומינרלים. 

• לקוחות שמחזיקים בכמויות מזומן גדולות פועלים כסוכנים עבור יצואנים מאזורים בעולם שידוע כי פועלים בהם מכרות זהב פיראטיים. 

לקריאת המסמך לחץ כאן

פורסם 14-01-2019