בית המשפט הפדרלי במנהטן דחה ביום חמישי האחרון (26.12.19) את עתירתו של הבנק הממשלתי הטורקי Halkbank, שביקש להקפיא את ההליך המשפטי שמתנהל נגדו בארה"ב, ושבמסגרתו הוא מואשם בהפרת הסנקציות על איראן. 

כזכור, ב-15.12.19 הגישו רשויות התביעה הפדרלית בארה"ב כתב אישום נגד TURKIYE HALK BANKASI AS (ובקיצור Halkbank), בעבירות של הונאה, הלבנת הון והפרת חוקי הסנקציות של ארה"ב. זאת, בעקבות מעורבותו הפעילה של הבנק בקנוניה שנועדה לאפשר לאיראן לעקוף את הסנקציות האמריקאיות ולהעביר באופן בלתי חוקי מיליארדי דולרים דרך המערכת הפיננסית האמריקאית. עפ"י כתב התביעה, הבנק סייע לאיראן להקים חברות פרונט בטורקיה ובאיחוד האמירויות הערביות, שבאמצעותן הולבנו כספים שמקורם במכירה לא חוקית של נפט וגז איראני, בין השאר ע"י רכישת זהב, תוך הסוואת האופי האמיתי של העסקאות והצגתן באופן כוזב כמשלוחי מזון הומניטריים.  

הבנק, שעד כה סירב להגיע להסדר טיעון בפרשה, טען כי אין מקום לנהל את ההליך נגדו, כל עוד בית המשפט הפדרלי לערעורים לא פסק אם לארה"ב יש סמכות שיפוט בנושא. עם זאת, שופט בית המשפט הפדרלי Richard Berman דחה כאמור את עתירת הבנק, וציין כי המשך ההליך המשפטי לא צפוי לגרום לבנק נזק בלתי הפיך ("irreparable harm").  Berman הוסיף הבנק יוכל לצמצם את הנזק הכלכלי ונזקי המוניטין שלו אם יגיב כנדרש וללא דיחוי לאישומים הפליליים נגדו.

עוד נזכיר, כי עד כה הוגשו בפרשה כתבי אישום נגד תשעה נאשמים, לרבות מנכ"ל הבנק דאז Suleyman Aslan; סוחר זהב טורקי בשם Reza Zarrab שהודה באישומים והפך לעד מטעם התביעה; שר הכלכלה לשעבר של טורקיה Mehmet Zafer Caglayan; וסמנכ"ל הבנק לשעבר Memet Hakkan Atilla. בחודש יולי האחרון גורש Atilla מארה"ב בחזרה לטורקיה, לאחר שריצה 28 חודשים בכלא האמריקאי, ומאז אוקטובר 2019 הוא מכהן כמנכ"ל הבורסה של איסטנבול. 

פורסם 31-12-2019