הרשות לרגולציה של המגזר הפיננסי בארה"ב (FINRA) הודיעה לאחרונה (24.10.19) כי שתי חברות בנות של הבנק הצרפתי BNP Paribas, העוסקות במסחר בני"ע, ישלמו קנס של 15 מיליון דולר, בגין כשלים בתחום מניעת הלבנת הון הקשורים לפיקוח על מסחר ב"מניות פרוטה" ( penny stock). 

הכשלים שאותם זיהתה FINRA נבעו מפעילותן של החברות BNP Paribas Securities Corp ו- BNP Paribas Prime Brokerage Inc, בין השנים 2013-2017. בתקופה זו, שתי החברות קיבלו מלקוחותיהן הפקדות והוראות מכירה מחדש של קרוב ל-31 מיליארד "מניות פרוטה" בעלות ערך כספי נמוך (penny stock), בהיקף כולל של מאות מיליוני דולרים. עפ"י ממצאי FINRA, התכניות והנהלים של BNP למניעת הלבנת הון בשנים אלו לא כללו תשתית נאותה שתאפשר לאתר פעולות חשודות הקשורות למניות מסוג זה, וזאת למרות שחלק מההפקדות והמכירות היו קשורות לאישים שזוהו כ"אנשי כספים הסוחרים בחוב רעיל" (toxic debt financiers). 

עוד צוין, כי במהלך אותן שנים BNP עיבד יותר מ-70,000 העברות אלקטרוניות, בהיקף כולל של כ-230 מיליארד דולר, לרבות יותר מ-2.5 מיליארד דולר שהועברו במטבע זר. עם זאת, התכנית של BNP למניעת הלבנת הון לא כללה נהלים לבדיקה של העברות אלקטרוניות במטבעות זרים או דולרים כדי לקבוע אם הן קשורות לישויות או מדינות בסיכון גבוה. כתוצאה מכך, BNP לא זיהה או לא בדק "דגלים אדומים" שמצביעים על פעולות חשודות פוטנציאליות שקשורות להפקדה ולמכירה של מניות פרוטה או העברות אלקטרוניות זרות שיתכן שהצריכו דיווח על פעולות חשודות. 

FINRA הוסיפה והדגישה כי תכנית מניעת הלבנת הון של כל חברה וחברה חייבת להיות מותאמת למודל העסקי שלה ולסוגי פעילות הלקוחות. לפיכך, כאשר לקוחות החברה מעורבים בפעולות בסיכון גבוה הכוללים ני"ע בסכומים נמוכים ובמטבעות זרים, על החברה להקצות משאבים נאותים שיבטיחו כי מערכות החברה מותאמות לסיכוני הלבנת ההון הייחודיים הקשורים לפעילות זו, ובכלל זה פיקוח ומעקב אחר העברות אלקטרוניות. 

פורסם 10-11-2019