משרד המשפטים האמריקאי הודיע לאחרונה (15.10.19) על הגשת כתב אישום נגד הבנק TURKIYE HALK BANKASI AS (הידוע גם בתור "Halkbank"), בעבירות של הונאה, הלבנת הון והפרת חוקי הסנקציות של ארה"ב. זאת, בעקבות מעורבותו הפעילה של הבנק בקנוניה שנועדה לאפשר לאיראן לעקוף את הסנקציות האמריקאיות ולהעביר באופן בלתי חוקי מיליארדי דולרים דרך המערכת הפיננסית האמריקאית. עפ"י הודעת משרד המשפטים, מדובר באחת ההפרות החמורות ביותר של משטר הסנקציות האמריקאי על איראן שהתרחשו עד היום. 

Halkbank הוא מוסד פיננסי טורקי שבעלת השליטה בו היא ממשלת טורקיה. עפ"י כתב התביעה, שהוגש בבית המשפט הפדרלי במנהטן, הבנק המרכזי של איראן וחברות הנפט והגז הלאומיות של איראן החזיקו חשבונות בבנק זה, שבהם הופקדו רווחיה של איראן ממכירת גז ונפט לטורקיה, בהיקף של כ-20 מיליארד דולר. עם זאת, בשל משטר הסנקציות האמריקאי על איראן ומדיניות מניעת הלבנת ההון של הבנקים בארה"ב, איראן התקשתה להעביר את הכספים הללו בחזרה לשטחה, ולא הצליחה להשתמש בהם לצורך ביצוע העברות פיננסיות בינ"ל עבור סוכנויות ממשל איראניות ובנקים איראניים. 

בעקבות זאת, הבנק התגייס לסייע לאיראן במסגרת תרמית שבה הוקמו חברות פרונט בטורקיה ובאיחוד האמירויות הערביות, שאליהן הועברו הכספים האיראניים. בשלב הבא, הכספים שהועברו לחברות הפרונט שימשו לביצוע תשלומים בינ"ל עבור ממשלת איראן ובנקים איראניים, לרבות העברות בדולרים דרך המערכת הפיננסית האמריקאית, תוך הפרה של חוקי הסנקציות האמריקאיים. כמו כן, Halkbank סייע לממשלת איראן להשתמש בכספים שהופקדו בבנק למטרת קניית זהב, תוך הסוואת האופי האמיתי של העסקאות והצגתן באופן כוזב כמשלוחי מזון הומניטריים,  תוך ניצול היתרים חריגים במשטר הסנקציות האמריקאי המאפשרים סיוע הומניטרי במקרים מסוימים. זאת, תוך הטעיית מוסדות פיננסיים בארה"ב שהאמינו כי אכן מדובר בפעילות הומניטרית המותרת עפ"י כללי OFAC. 

עוד צוין בכתב האישום, כי עובדי הבנק הבכירים סייעו בהסתרת האופי האמיתי של הפעולות הללו מהרגולטורים בארה"ב, וכי התנהלות זו של הבנק נעשתה בידיעת גורמי ממשל רמי דרג בטורקיה, שחלקם קיבלו שוחד בהיקף של מיליוני דולרים על מנת לסייע בפעולות ההטעיה וההסתרה.

עד כה הוגשו בפרשה כתבי אישום נגד תשעה נאשמים, לרבות סמנכ"ל הבנק לשעבר Memet Hakkan Atilla (שהורשע בינואר 2018); מנכ"ל הבנק דאז Suleyman Aslan; סוחר זהב טורקי בשם Reza Zarrab שהודה באישומים והפך לעד מטעם התביעה; ושר הכלכלה לשעבר של טורקיה Mehmet Zafer Caglayan. 

לעיון בכתב התביעה נגד הבנק לחץ כאן

פורסם 23-10-2019