ארגון ה-FATF פרסם לאחרונה (18.10.19) הצהרה מעודכנת בנושא מדינות בעלות ליקויים במשטר מניעת הלבנת הון ומימון טרור ומדינות בסיכון אשר אינן משתפות פעולה בנושא מניעת הלבנת הון ומימון טרור ומהוות סיכון למערכות הפיננסיות.

בדומה להצהרות קודמות של הארגון, גם הפעם מופיעות ברשימת המדינות בסיכון איראן וצפון קוריאה.

לגבי איראן, ה-FATF ממשיך להביע דאגה בנוגע לסיכוני מימון טרור שמדינה זו מציבה בפני המערכת הפיננסית הבינ"ל. לפיכך, ה-FATF לכל המדינות להמשיך ולהנחות את המוסדות הפיננסיים שלהם לנקוט בקרות מוגברות בהתייחס לקשרים ופעילות פיננסית עם ישויות ויחידים איראניים. בנוסף, הארגון חזר על קריאתו לכל המדינות לבצע "בחינה פיקוחית מוגברת" (increased supervisory examination) של סניפים וחברות בת של מוסדות פיננסיים הפועלים באיראן, ולבצע "ביקורות חיצוניות מוגברות" (increased external audit requirements) על קבוצות פיננסיות שמחזיקות סניפים וחברות בת באיראן. 

נוסף על כך, ה-FATF פרסם הצהרה מעודכנת בנושא מדינות בעלות ליקויים אסטרטגיים במשטר מניעת הלבנת הון ומימון טרור אשר משתפות פעולה ונמצאות במעקב שוטף של ה-FATF. מדובר במדינות בעלות ליקויים בחקיקה ובמשטר מניעת הלבנת הון אשר חתמו על תכנית פעולה משותפת עם הארגון או התחייבו בפניו באמצעות התחייבות בכתב לתיקון הליקויים שניתנה ע"י גורמים פוליטיים בדרג גבוה. 

בהקשר זה, ה-FATF בירך על התקדמותה המשמעותית של אתיופיה, סרי לנקה ותוניסיה בתיקון הליקויים האסטרטגיים במשטר מניעת הלבנת הון ומימון טרור. לאור זאת, ה-FATF הודיע כי מדינות אלה הוסרו מרשימת המדינות בעלות הליקויים האסטרטגיים.

במקביל, הארגון הוסיף את איסלנד, מונגוליה וזימבבואה לרשימת המדינות בעלות הליקויים האסטרטגיים. עפ"י הודעת הארגון, מדינות אלו גיבשו תכנית פעולה יחד עם ה-FATF כדי לענות על הליקויים שזוהו, וביצעה מחויבות פוליטית בדרגים הגבוהים ליישום תכנית פעולה זו. 

רשימת המדינות המעודכנת בעלות הליקויים האסטרטגיים היא: איי הבהאמה, בוטסואנה, קמבודיה, גאנה, איסלנד, מונגוליה, פקיסטן, פנמה, סוריה, טרינידד וטובגו, תימן וזימבבואה. 

פורסם 22-10-2019