סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה לאחרונה (04.09.19) כי הקמתו של המנגנון הפיננסי "Instex" להסדרת פעילות הסחר מול איראן מתעכבת, על רקע סירובה של איראן למלא אחר הסטנדרטים הבינ"ל של ארגון ה-FATF למניעת הלבנת הון ומימון טרור. 

כזכור, בפברואר 2019 הודיעו שרי החוץ של צרפת, גרמניה ובריטניה על השקת מנגנון התשלום המיוחד Instex, שנועד לאפשר לחברות אירופיות להמשיך בפעילות עסקית עם איראן. מטרת המנגנון היא לאפשר מסחר בין חברות אירופיות ואיראניות ללא ביצוע פעולות פיננסיות ישירות ביניהן וללא שימוש בדולרים, תוך הימנעות משירותי המערכת הפיננסית האמריקאית, דבר שאמור היה לתת פיתרון לחברות אירופיות לקיים קשרי מסחר עם איראן מבלי להפר את הסנקציות האמריקאיות על מדינה זו. 

ארה"ב, מצידה, הגיבה בתקיפות להקמת המנגנון והודיעה שכל גורם שיהיה קשור להפעלת המנגנון עלול לסבול מניתוק מהמערכת הפיננסית האמריקאית ולספוג קנסות בגין הפרת הסנקציות, לרבות בנקים שיעבירו במסגרתו כספים לגורמים איראניים. למרות ניסיונות אירופיים לשנות את העמדה האמריקאית ביחס לפעילות המנגנון, עד כה לא חל שינוי רשמי במדיניות זו. 

הדיווח הנוכחי של רויטרס מצטט מקורות דיפלומטיים צרפתיים, אשר מסרו כי המנגנון עדיין אינו פעיל, הן על רקע העובדה שאיראן לא הקימה "חברת מראה" (mirror company) שתפעל בתיאום עם המנגנון, והן לאור היעדר ציות מספק לדרישות ה-FATF למניעת הלבנת הון ומימון טרור. נקודת מחלוקת נוספת בין איראן לאירופה היא הדרישה האיראנית שהמנגנון יכלול גם עסקאות ייצוא של נפט, המהווה את ליבת הייצוא האיראני, בניגוד לעמדה האירופית, אשר מבקשת למקד את פעילות המנגנון בתחומים הומניטריים, דוגמת אספקת תרופות, מכשור רפואי וציוד לייצור חקלאי של מוצרי מזון. 

על רקע זה נזכיר, כי ארגון ה-FATF ממשיך לכלול את איראן ברשימה השחורה של מדינות המהוות סיכון למערכות הפיננסיות. בהצהרה שפרסם הארגון בחודש יוני האחרון, הביע הארגון דאגה בנוגע לסיכוני מימון טרור הנובעים מפעילותה של איראן, וחזר על קריאתו למוסדות הפיננסיים לנקוט בקרות מוגברות ביחס לקשרים ופעילות פיננסית עם ישויות ויחידים איראניים. בנוסף, הארגון חזר על קריאתו לכל המדינות לבצע "בחינה פיקוחית מוגברת" (increased supervisory examination) של סניפים וחברות בת של מוסדות פיננסיים הפועלים באיראן.

פורסם 08-09-2019