מכון באזל לממשל פרסם לאחרונה (19.08.19) את הגרסה המעודכנת השנתית לאינדקס מניעת הלבנת הון ובו דירוג 125 מדינות בעולם עפ"י דרגת סיכון. 

האינדקס מדרג מדינות בציון בין 0 ל-10 ובדרגת סיכון נמוכה, בינונית או גבוהה, כאשר הציון הסופי והדירוג מייצג את מידת הסיכון להלבנת הון באותה מדינה ורמת החשיפה של המערכת הפיננסית והמשפטית במדינה לסיכוני הלבנת הון. ככל שהסיכון להלבנת הון באותה מדינה גבוה יותר, כך תדורג המדינה במקום גבוה יותר ברשימה. בדברי ההסבר לאינדקס מדגיש המכון כי אין הכוונה שבמדינה שדורגה בסיכון גבוה יש יותר מקרים של הלבנת הון ושחיתות, אלא הכוונה היא שאותה מדינה חשופה ופגיעה יותר להלבנת הון עפ"י הקריטריונים שנבחנו.

עפ"י הדירוג הנוכחי, המדינה המדורגת כבעלת הסיכון הגבוה ביותר היא מוזמביק (ציון 8.22) ואחריה לאוס (ציון 8.21). מדינות נוספות שדורגו בעשרת המקומות הראשונים כמדינות בסיכון הגבוה ביותר הן: מיאנמר, אפגניסטן, ליבריה, האיטי, קניה, וייטנאם, בנין וסיירה לאון. אירן, שבשנים קודמות "כיכבה" בפסגת הדירוג כמדינה בעלת הסיכון הגבוה ביותר, לא נכללה השנה במסגרת האינדקס. 

ישראל, שביצעה השנה התקדמות נוספת באינדקס, מדורגת השנה כאחת מ-10 המדינות בעלות הסיכון הנמוך ביותר להלבנת הון מתוך המדינות שמופיעות באינדקס (ציון 3.76). 

מדינות שחלה הרעה משמעותית בציון שקיבלו הן קולומביה, לטביה, פינלנד, סין וליטא. הסיבה העיקרית לכך היא דוחות הערכה של ה-FATF, שנתנו ציונים נמוכים לאפקטיביות של מערכות למניעת הלבנת הון ומימון טרור במדינות אלה. בהקשר זה מודגש, כי ציות ואפקטיביות לא תמיד עומדים בהלימה אחד עם השני במדינות שנבחנו. כך, למשל, המשטר למניעת הלבנת הון ומימון טרור של ונואטו זכה לציון גבוה בכל הנוגע לציות טכני, אך קיבל ציון של 0% בכל הנוגע לאפקטיביות. 

בהיבט של סיכוני שחיתות ושוחד (עמ' 15), דנמרק מדורגת בתוך המדינה הכי פחות מסוכנת, ולאחריה ניו זילנד וסינגפור. המדינות בעלות הסיכון הגבוה ביותר בקטגוריה זו הן בנגלדש, מוזמביק, ניקרגואה וזימבבואה. קטגוריית סיכון זו מבוססת על מדד תפיסת השחיתות של ארגון Transparency International, ועל מטריצת הסיכון של TRACE Bribery, שנוספה לאחרונה לאינדקס.

במונחי שקיפות פיננסית (עמ' 16), מרכזי Offshore כמו איי מרשל, גרנדה וסנט לוסיה הם בין המדינות שקיבלו את הציונים הנמוכים יותר. לעומת זאת, מרכזים פיננסיים גדולים יותר כמו שוויץ ובריטניה שיפרו את הניקוד שלהם בקטגוריה זו בהשוואה ל-2018. 

לקריאת הדו"ח המלא לחץ כאן

פורסם 26-08-2019