המשרד לפיקוח על נכסים זרים במשרד האוצר האמריקאי (OFAC) הודיע לאחרונה (06.08.19) על חתימת הסדר עם חברת PACCAR Inc, שבמסגרתו תשלם החברה קנס של כ-1.7 מיליון דולר בגין הפרת הסנקציות על איראן. 

PACCAR היא חברה הממוקמת בוושינגטון, אשר עוסקת בייצור ומכירה של משאיות. אחת מחברות הבת שלה היא חברה הולנדית בשם DAF Trucks NV. בין השנים 2015-2013, DAF מכרה או סיפקה 63 משאיות ללקוחות באירופה, בהיקף כולל של כ-5.4 מיליון דולר, למרות שידעה או שהייתה לה סיבה לדעת כי ציוד זה יגיע בסופו של דבר אל לקוחות קצה באיראן. 

DAF מוכרת את המשאיות שלה באמצעות רשת של יותר מ-300 סוחרים עצמאיים שהתקשרו עמה. אותם סוחרים רוכשים משאיות מ- DAF, ואז שבים ומוכרים אותן ללקוחות קצה. בהודעת OFAC מתואר כיצד באחד המקרים, סוחר של DAF בגרמניה ביצע שתי הזמנות באמצעות חברת הבת שלה בגרמניה (DAF Germany) לצורך רכישת 51 משאיות. הסוחר הגרמני ביקש בתחילה לקבל הצעת מחיר עבור מפרט ספציפי הדרוש לחברה איראנית שנמצאת באיראן. לאחר ש- DAF Germany השיבה לאותו סוחר כי החברה אינה מורשית למכור משאיות שיעדן הסופי הוא אירן, הסוחר הגיש בקשה להזמנה חדשה הכוללת את אותו מפרט, אך הפעם ללקוח קצה ברוסיה. דבר זה אמור היה להדליק נורות אזהרה בקרב החברה, אך היא כשלה לבצע בדיקת נאותות מתאימה לפני ביצוע ההזמנה.  

OFAC קבע כי עובדי DAF וחברות הבת שלה כשלו לנקוט זהירות מינימלית בשעה שהתעלמו מסימני אזהרה בנוגע למכירות פוטנציאליות הכוללות מדינות הנתונות תחת סנקציות של OFAC, ואפשרו מכירת ציוד וסחורות לקניין באיראן, למרות שבכל אחד מהמקרים, לעובדי החברה היה ידוע שלקוחות הקצה נמצאים באיראן. 

עם זאת, במסגרת קביעת גובה הקנס, OFAC התחשב בכך ש-PACCAR חשפה מרצונה את ההפרות; ש-DAF כללה בהסכמים עם סוחריה ושותפיה סעיף שאסר עליהם למכור את מוצרי החברה באופן המפר את תקנות הסנקציות האמריקאיות; ובכך ש- DAF פעלה לתיקון ההפרות, לרבות ביטול חוזים ללקוחות שאפשרו את מכירת הציוד לאיראן, פיטור העובדים שהיו מעורבים בהפרות, וביצוע הדרכות תקופתיות לעובדי חברות הבת שלה בנוגע לחובות הציות לסנקציות. 

פורסם 07-08-2019