המשרד לפיקוח על נכסים זרים במשרד האוצר האמריקאי (OFAC) הודיע לאחרונה  (03.08.19) על יישום שתי סנקציות בנקאיות חדשות נגד רוסיה, כחלק מצעדי הממשל האמריקאי נגד המשטר הרוסי מתוקף החוק האמריקאי למניעת לוחמה בנשק כימי וביולוגי (Chemical and Biological Weapons Control and Warfare Elimination Act, או בקיצור CBW Act).

עפ"י הודעת OFAC, סנקציות אלה הוטלו בתגובה לשימוש שעשתה רוסיה בגז העצבים המכונה "נוביצ'וק" (Novichok) על אדמת בריטניה בחודש מרץ 2018 (נגד הסוכן הכפול סרגיי סקריפל ובתו), דבר שהפר את ה- CBW Act. 

הסנקציות החדשות מופיעות בדירקטיבה חדשה שפרסם OFAC בשם " CBW Act Directive", והן כוללות את האיסורים הבאים:  

• איסור על בנקים אמריקאים להשתתף בשוק ההנפקות החדשות ("primary market"), בכל הנוגע לאגרות חוב במטבע שאינו רובל ( non-ruble denominated bonds) אשר הונפקו ע"י גופים ממשלתיים ברוסיה ("Russian Sovereign"). 

• איסור על בנקים אמריקאים להעניק הלוואות במטבע שאינו רובל לגופים ממשלתיים רוסיים.  

במסגרת הדירקטיבה, המונח "בנק אמריקאי" מתייחס לכל מוסד פיננסי ואשראי המאוגד בארה"ב, ובכלל זה לשלוחות וסניפים של מוסדות פיננסיים זרים הממוקמים בארה"ב. 

בנוסף לסנקציות אלה, OFAC הודיע כי הממשל האמריקאי יתנגד להעברת סיוע לרוסיה מצד בנקים בינלאומיים לפיתוח. הדירקטיבה של OFAC תיכנס לתוקף ב-26.08.19, לאחר שיסתיים פרק הזמן שבו יש להודיע על כך לקונגרס האמריקאי, בהתאם לחוק ה-CBW. כמו כן, OFAC פרסם קובץ שו"ת, המספק הבהרות נוספות על הדירקטיבה החדשה.

פורסם 06-08-2019