משרד המשפטים האמריקאי הודיע אתמול (05.08.19) על חתימת הסכם אי-תביעה (non-prosecution agreement) עם הבנק השוויצרי LLB Verwaltung (Switzerland) AG, המכונה גם LLB-Switzerland. במסגרת ההסכם ישלם הבנק לרשויות בארה"ב קנס בסך 10.6 מיליון דולר, על מנת להסדיר אישומים בדבר סיוע להעלמות מס של לקוחות אמריקאים. בנוסף לקנס הכספי שהושת עליו, הבנק הסכים לשתף פעולה בהליכים אזרחיים או פליליים הקשורים לאישומים אלה.  

LLB-Switzerland היה בנק שוויצרי השקעות פרטי שנרכש ב-1997 ע"י בנק מליכטנשטיין בשם Liechtensteinische Landesbank AG (LLB-Vaduz). במסגרת ההסכם, הבנק הודה שדרגים בכירים בהנהלת הבנק קשרו קשר עם מנהל נכסים שוויצרי, במטרה להסתיר נכסים של לקוחות אמריקאים בשוויץ מפני רשויות המס בארה"ב. 

בשיאו, הבנק ניהל חשבונות עבור כ-100 לקוחות אמריקאים, עם היקף נכסים כולל של כ-200 מיליון דולר. מרבית החשבונות הללו היו רשומים ע"ש חברות נאמנות שהוקמו במקלטי מס. אותו מנהל נכסים שוויצרי אף פנה ללקוחות פוטנציאליים, והציג בפניהם את יכולותיו להסתיר את נכסיהם מרשויות המס האמריקאיות, תוך שימוש בישויות offshore המנוהלות בנאמנות, וכל זאת בידיעת הבנק. 

בהודעת משרד המשפטים נמסר כי מאז שנת 2012 נקט הבנק צעדי נרחבים לתיקון הפרקטיקה שהייתה קיימת ביחס ללקוחות אלה, לרבות סגירת כל פעילות חוצת גבולות עם לקוחות אמריקאים. בנוסף, הבנק פיטר מנהלים ועובדים שהיו מעורבים בחקירת משרד המשפטים. בשנת 2013, LLB-Vaduz סגר את LLB-Switzerland והחזיר את רישיון הבנקאות שלו לרשות הפיקוח על השוק הפיננסי בשוויץ. 

פורסם 06-08-2019