אתר העיתון Wall Street Journal פרסם לאחרונה (25.07.19) מאמר המנתח את נתוני הקנסות שהוטלו ע"י OFAC עד כה במהלך שנת 2019 בגין הפרת משטרי הסנקציות שלו. 

עפ"י נתוני OFAC, ההיקף הכספי המצטבר של הקנסות בשנה הנוכחית הוא הגבוה ביותר בכל העשור האחרון. במהלך 2019 הוטלו עד כה ע"י OFAC קנסות מצטברים בסכום כולל של כ-1.3 מיליארד דולר, במסגרת 18 הסדרים שנחתמו עם מוסדות פיננסיים וחברות נוספות. מדובר בנתון שגבוה פי 17 מהיקף הקנסות הכולל שהוטל ע"י OFAC בשנת 2018, שבה נחתמו 7 הסדרים בלבד.

המקרים הבולטים בשנה זו הם ההסדר שנחתם עם Standard Chartered (שנקנס בסכום כולל של יותר ממיליארד דולר ע"י רשויות האכיפה בארה"ב ובריטניה בגין הפרות הסנקציות על איראן), וההסדר עם קבוצת הבנקים של UniCredit (שנקנסה ע"י הרגולטורים בארה"ב ביותר מ-1.3 מיליארד דולר בגין הפרת הסנקציות על איראן וסוריה). כמו כן, אחד השינויים המשמעותיים השנה, לעומת שנים קודמות, הוא הגברת האכיפה של OFAC על חברות שאינן בנקים וחתימת הסדרים עימן.  

סיגל מנדלקר, תת מזכיר האוצר האמריקאי לענייני טרור ומודיעין פיננסי, התייחסה בריאיון לנתון זה והסבירה כי השנה הליכי אכיפה רבים הגיעו לבשלות ולשלב של חתימת הסדרים. היא הוסיפה כי משרד האוצר האמריקאי פעל רבות השנה כדי להבהיר ולחדד את הציפיות של OFAC בנוגע לציות להוראותיו. על רקע זה נזכיר, כי בחודש מאי האחרון פרסם OFAC מסמך הנחיה אשר מפרט את המרכיבים העיקריים שיש לכלול בתכנית ציות ארגונית לתקנות הסנקציות שלו. 

עפ"י המאמר, סיבה נוספת להתעצמות פעולות האכיפה של OFAC היא העובדה שהממשל האמריקאי בתקופת טראמפ משתמש יותר ויותר בסנקציות כמנוף לחץ במסגרת מדיניות החוץ האמריקאית. השנה הממשל האמריקאי הגביר את הלחץ על השלטון הדיקטטורי בוונצואלה, באמצעות הטלת סנקציות על גורמי ממשל וצבא במדינה זו, וכן על גורמים הקשורים לתעשיית הנפט הממשלתית במדינה. בנוסף, הורחב משטר הסנקציות על איראן, בעקבות פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין בשנה שעברה. כמו כן, המאמר מצטט הערכות מומחים בתחום הסנקציות, לפיהן פעולות האכיפה של OFAC צפויות להימשך בקצב מהיר גם במחצית השנייה של 2019, ולכלול מגוון רחב של תעשיות וסקטורים. 

פורסם 30-07-2019