משרד המשפטים האמריקאי הודיע לאחרונה (23.07.19) על הגשת כתב אישום נגד החברה הסינית Dandong Hongxiang Industrial Development Co. Ltd (DHID), בעלת החברה Ma Xiaohong ושלושת מנהלי הבכירים, בגין הפרת הסנקציות על צפון קוריאה וסיוע לתכנית הגרעין שלה. עפ"י כתב אישום, החברה קשרה קשר לעקוף את הסנקציות שנועדו למניעת הפצה של נשק להשמדה המונית, להונות את ארצות הברית ולבצע הלבנת הון. 

חברת DHID הינה חברה סינית שעסקה במסחר עם צפון קוריאה, כולל עם חברות צפון קוריאניות שהוכרזו ע"י OFAC. אחת מחברות אלה הוא תאגיד הבנקאות הצפון קוריאני Korea Kwangson Banking Corporation (KKBC), שהוכרז ע"י OFAC בגין מתן שירותים פיננסיים לישויות צפון קוריאניות שמעורבות בתכנית הגרעין של צפון קוריאה. 

עפ"י כתב האישום, חברת DHID הקימה עשרות חברות פרונט שנועדו להסוות את הפעולות הפיננסיות הקשורות למסחר שקיימה עם הישויות הצפון קוריאניות המוכרזות. במסגרת זו, בין השנים 2009-2015 החברה הקימה חברות פרונט במדינות offshore, דוגמת איי הבתולה הבריטיים, איי סיישל, הונג קונג ועוד. בשלב הבא, אותן חברות פרונט פתחו חשבונות בבנקים סיניים שהחזיקו חשבונות קורספונדנטיים בארצות הברית. 

DHID ומנהליה השתמשו בחשבונות הללו כדי לבצע פעולות פיננסיות בדולרים באמצעות המערכת הפיננסית האמריקאית, ועל ידי כך להסתיר את המעורבות של הישויות המוכרזות בפעילותה העסקית מפני בנקים קורספונדנטיים בארצות הברית. אם יורשעו הנאשמים בעבירות המיוחסות להם, הם צפויים לעונשי מאסר שיכולים להגיע לעשרות שנים. 

בהקשר זה נזכיר, כי בנובמבר 2017 פרסמה היחידה למודיעין פיננסי במשרד האוצר האמריקאי (FINCEN) מסמך "דגלים אדומים" שנועדו לסייע למוסדות פיננסיים לזהות ניסיונות של צפון קוריאה לעקוף את הסנקציות המוטלות עליה, להלבין כספים באמצעות המערכת הפיננסית הבינלאומית ולממן את תכניות הנשק של המשטר הצפון קוריאני. אחד מדגלים אדומים אלה הוא חברות פרונט רבות של צפון קוריאה ובנקים המנהלים חשבונות קורספונדנט שקשורים אלה, אשר ממוקמים באזורים גיאוגרפיים ספציפיים בסין, לרבות בפרובינציית Liaoning שבסין , בסמוך לגבול עם צפון קוריאה.

פורסם 25-07-2019