משרד המשפטים האמריקאי ורשות ני"ע בארה"ב (ה-SEC) הודיעו לאחרונה (22.07.19) כי חברת מייקרוסופט וחברת הבת ההונגרית שלה ישלמו קנס כולל של כ-25.2 מיליון דולר, על מנת להסדיר אישומים בדבר הפרת החוק האמריקאי למניעת שוחד של עובדי ציבור זרים (חוק ה-FCPA). 

עפ"י ממצאי הרשויות האמריקאיות, בין השנים 2013-2015 פעלה חברת Microsoft Magyarorszag Szamítastechnikai Szolgaltató es Kereskedelmi Kft (או בשמה הנוסף Microsoft Hungary) כדי לשחד עובדי ציבור בהונגריה במטרה להטות לטובתה מכרזים למכירת רישיונות תכנה לסוכנויות ממשלתיות.

במסגרת קנוניית השוחד, בכירים ב- Microsoft Hungary ועובדים נוספים בחברה הציגו מצג שווא לחברת האם, לפיו קיים צורך לתת הנחות משמעותיות כדי לסגור עסקאות עם מפיצים שביקשו למכור רישיונות של מייקרוסופט לסוכנויות ממשלתיות בהונגריה. עם זאת, במקום שהנחות אלה יינתנו ללקוחות הממשלתיים, הכספים הללו שימשו כדי לשחד עובדי ציבור הונגרים, במטרה להבטיח את מכירת רישיונות התכנה של החברה לאותם גופי ממשל. תשלומי השוחד נרשמו בצורה כוזבת בספרי החברה כ"הנחות", דבר שהיווה הפרה של תקנות הספרים והרישומים של חוק ה-FCPA.  

למרות ש- Microsoft Hungary לא חשפה מרצונה את ההפרות, במסגרת גובה הקנס התחשבו הרשויות בשיתוף הפעולה של מייקרוסופט עם החקירה, ובצעדים שנקטה החברה לתיקון ההפרות, לרבות סיום התקשרות עם כמה צדדים שפעלו למכירת רישיונותיה ויישום בקרות פנימיות מעמיקות למזעור סיכוני שחיתות ברחבי הקבוצה. 

פורסם 25-07-2019