משרד המשפטים האמריקאי הודיע לאחרונה (25.06.19) כי חברת TechnipFMC plc (TFMC) וחברת הבת האמריקאית שלה Technip USA Inc (Technip USA) הסכימו לשלם קנס פלילי של יותר מ-296 מיליון דולר על מנת להסדיר אישומים בדבר מתן שוחד לעובדי ציבור בברזיל ובעיראק, שהיוו הפרה של חוק ה-FCPA (החוק האמריקאי למניעת שוחד של עובדי ציבור זרים). מתוך סכום זה, 214 מיליון דולר ישולמו לרשויות בברזיל, והיתרה תשולם למשרד המשפטים האמריקאי. 

חברת TFMC היא ספקית שירותים בתחום הנפט והגז, אשר הוקמה בשנת 2017 כתוצאה ממיזוג בין שתי חברות אחרות - Technip SA ו- FMC Technologies Inc. 

עפ"י הודאת החברה, בין השנים 2003-2013, חברת Technip קשרה קשר עם צדדים שלישיים, לרבות עם החברה הסינגפורית Keppel Offshore & Marine Ltd (KOM), במטרה להעביר שוחד של יותר מ-69 מיליון דולר לעובדי חברת הנפט הממשלתית של ברזיל Petrobras. זאת, כדי להשיג יתרונות עסקיים ולשמר פעילות עסקית עם Petrobas בברזיל. בנוסף, Technip שילמה שוחד של יותר מ-6 מיליון דולר למפלגת הפועלים בברזיל (Workers’ Party ) שהייתה בשלטון באותה עת, ולבכירים במפלגה.

הסדר זה מתווסף להסדר קודם עם חברת Technip משנת 2010, שבמסגרתו שילמה החברה למשרד המשפטים האמריקאי 240 מיליון דולר, כדי להסדיר אישומים בדבר תשלום שוחד בניגריה. 

לגבי חברת FMC, צוין בהסדר הנוכחי כי בין השנים 2013-2008 חברה זו הפרה את חוק ה-FCPA, ע"י תשלום שוחד לעובדי ציבור בעיראק בתחום הנפט, ולעובדים בחברות South Oil Company ו- Missan Oil Company, על מנת להשיג יתרונות עסקיים במדינה זו. 

בפעולת אכיפה נפרדת בדצמבר 2017, חברת KOM וחברת הבת שלה בארה"ב הסכימו לשלם קנס פלילי משולב של 422 מיליון דולר לרשויות התביעה בארה"ב, ברזיל וסינגפור, על מנת להסדיר אישומי שוחד דומים. 

פורסם 26-06-2019