הבנק השבדי Swedbank AB  הודיע ביום שני האחרון (17.06.19) על השעייתם של המנכ"ל ומנהל הכספים הראשי של שלוחת הבנק באסטוניה (Swedbank Estonia), 

עפ"י ההודעה, היו"ר והמנכ"ל הנוכחי של השלוחה האסטונית, Robert Kitt, ומנהל הכספים הנוכחי, Vaiko Tammevali, הושעו באופן מיידי ויעזבו את תפקידיהם, על רקע בדיקה פנימית שעורך הבנק בנוגע לכשלי ציות לכללי וחוקי מניעת הלבנת הון במדינות הבלטיות.

נזכיר, כי נגד Swedbank   מתנהלות חקירות בארה"ב, שבדיה ושלוש המדינות הבלטיות, בחשד למעורבות אפשרית של Swedbank  בפרשיית הלבנת ההון ב- Danske Bank. זאת, בעקבות פרסומים מחודש פברואר האחרון בכלי התקשורת השבדיים, שבהם נטען כי Swedbank שימש כצינור להעברת כספים עבור גורמים המקורבים לשלטון הרוסי. עפ"י הפרסומים, מיליארדי דולרים הועברו בין חשבונות המנוהלים ב- Swedbank ו- Danske Bank במדינות הבלטיות, בין השנים 2015-2007. עפ"י דיווחים אלה, חלק מההעברות היו צריכות להניף "דגלים אדומים" בקרב Swedbank, שכן חלק מהמוטבים היו חברות ללא כל פעילות ממשית, אשר זהות הנהנים הסופיים שלהן לא הייתה ידועה או שיוצגו ע"י אנשי פרונט ללא זיקה אמיתית אליהן. 

הבנק, מצידו, הודיע כי החל בבדיקה פנימית של תהליכי הציות לחוקי וכללי מניעת הלבנת הון, וכי הוא משתף פעולה באופן מלא עם הרשויות בחקירות המתנהלות נגדו. בחודש מרץ האחרון הודחה מנכ"לית הבנק בריג'יט בונסן, וזמן קצר לאחר מכן התפטר יו"ר הבנק Lars Idermark. 

בחודש שעבר הודיעה סוכנות הדירוג הבינ"ל Fitch על החלטתה לחתוך את תחזית הדירוג שלה עבור Swedbank, על רקע הפרשה. חברת  Fitch ציינה כי הסיבות להחלטתה נבעו בין השאר מחוסר הוודאות בנוגע למוניטין של Swedbank ומפוטנציאל לקנסות שיכולים להשפיע בצורה משמעותית על ההון של הבנק ("capital-depleting fines"). 

פורסם 19-06-2019