אתר העיתון Financial Times דיווח אתמול (10.06.19) כי הבנק הגרמני Deutsche Bank גילה כשלים חמורים בבקרות הבנק על תהליכי עיבוד הצ'קים של לקוחותיו בבריטניה. 

עפ"י הדיווח, הכשלים התגלו בעקבות ביקורת פנימית של הבנק על יחידת ניהול המזומנים שלו בבריטניה ואירלנד. בין השאר, הביקורת איתרה פער בבדיקת הצ'קים ("filtering gap"), שכתוצאה ממנו לא נבדקו צ'קים שעברו דרך יחידת ניהול המזומנים, בניגוד לנהלי הבנק למניעת הלבנת הון ומימון טרור. נהלי הבנק קובעים כי צ'קים של לקוחות תאגידיים עבור מוטבים זרים צריכים לעבור בדיקה כפולה ונפרדת ע"י שני עובדים שונים. עם זאת, הביקורת מצאה כי חלק מהצ'קים נבדקו ע"י עובד אחד בלבד. 

הבנק מסר בתגובה לעיתון כי היקף הכשל שנתגלה מצומצם יחסית, משום שהוא משפיע רק על צ'קים שנכתבו עבור מוטבים זרים ע"י שלושה לקוחות תאגידיים, שנחשבים כלקוחות בסיכון נמוך. לפי תגובת הבנק, בשנה שעברה רק פחות מ-100 צ'קים הושפעו מהסוגייה. בנוסף, הבנק הדגיש כי הביקורת לא איתרה מקרים של הלבנת הון או הפרת סנקציות שהתרחשו בגלל הכשלים. עם זאת, לא ידוע כמה צ'קים עברו דרך הבנק ללא בדיקה לפני שנת 2018. 

הכשל הנוכחי מצטרף לשורה של כשלי ציות נוספים שהתגלו בבנק בשנים האחרונות. בינואר 2019, הרשות המפקחת על המגזר הפיננסי בגרמניה (BAFIN) הורתה ל-Deutsche Bank  לבצע מחדש הליך "הכרת הלקוח" לכ-20,000 לקוחות בסיכון גבוה. במקביל, BAFIN מינתה את פירמת KPMG כנציג מיוחד מטעמה שיעריך את התקדמות הבנק בתיקון ליקויים בבקרות הפנימיות של הבנק בתחום מניעת הלבנת הון, וידווח על כך לרגולטור, במהלך שלוש השנים הקרובות. 

עוד בחודש ינואר האחרון, אתר החדשות Bloomberg דיווח כי הבנק הפדרלי של ארה"ב (ה-FED) פתח בבדיקה בנוגע למעורבות אפשרית של Deutsche Bank בפרשת הלבנת ההון בבנק הדני Danske Bank. עפ"י אותו דיווח, בדיקת ה- FED מתמקדת בפעילותו של Deutsche Bank כבנק קורספונדנט של Danske Bank  ובאופן שבו ניטר העברות כספים שמקורם מבנק זה, במיוחד דרך השלוחה של Deutsche Bank בארה"ב. 

פורסם 11-06-2019