הנציבות האירופית פרסמה לאחרונה (05.06.19) מסמך המלצה הקורא למלטה לנקוט צעדים נוספים לחיזוק משטר איסור הלבנת הון ומימון טרור במדינה. 

עפ"י המסמך, בעשור האחרון כלכלת מלטה חווה שינוי משמעותי לעבר סקטור השירותים, תוך התמקדות בשירותים פיננסיים, תיירות והימורים. לדברי הנציבות, התרחבות סקטור השירותים אמנם תרמה משמעותית לצמיחה הכלכלית במדינה, אך ההישענות ההולכת וגוברת על סקטורים שחשופים לסיכוני יציבות פיננסית מעמידה אתגרים בפני היכולות והתפקוד של רשויות הפיקוח והאכיפה. 

בהקשר זה, צוין כי גודלם של הסקטור הפיננסי וסקטור ההימורים, לצד המאמצים למשוך למדינה מפעילים של מטבעות קריפטוגרפיים, מצריכים אכיפה אפקטיבית למניעת הלבנת הון. בנוסף, נכתב כי ליקויים בתחום המאבק בשחיתות – לרבות היעדר איוש מספק של היחידה למאבק בפשיעה כלכלית – עלולים להשפיע באופן שלילי על האווירה העסקית וסביבת ההשקעות. כמו כן, הנציבות הדגישה כי הגברת האפקטיביות של גופי הפיקוח והאכיפה הינם חיוניים כדי לשמר את האטרקטיביות של מלטה ולהגן על כלכלתה מפני סיכוני מוניטין. 

נוסף על כך, הנציבות האירופית קראה למלטה ליישם צעדים אפקטיביים יותר במאבק בהעלמת מס, לאור העובדה שחוקי המס של מלטה מנוצלים ע"י חברות שעוסקות בתכנון מס אגרסיבי. 

על רקע זה נזכיר, כי הרשות האירופית לפיקוח על סקטור הבנקאות (EBA) קראה בשנה שעברה למלטה לנקוט רפורמות להידוק הפיקוח על הסקטור הפיננסי במדינה בתחום מניעת הלבנת הון ומימון טרור, לאחר שקבעה כי הרשויות במלטה הפרו את הדירקטיבה האירופית למניעת הלבנת הון ומימון טרור. בין השאר, ה-EBA קבעה כי רשויות הפיקוח במלטה התרשלו בפיקוח על הבנק המלטזי Pilatus Bank Ltd, שהיו"ר שלו נעצר בארה"ב בעקבות הפרת הסנקציות על איראן.

פורסם 11-06-2019