המשרד לפיקוח על נכסים זרים במשרד האוצר האמריקאי (OFAC) חתם לאחרונה (07.06.19) על הסדר עם חברת התשלומים האלקטרוניים Western Union, שלפיו החברה תשלם קנס בסך של כ-400 אלף דולר בגין העברות כספים לישות מוכרזת המהווה חלק מהמערך הפיננסי של חיזבאללה באפריקה. 

עפ"י ממצאי OFAC, בין השנים 2015-2010 חברת Western Union עיבדה קרוב ל-5,000 העברות כספים בהיקף כולל של כ-1.27 מיליון דולר, שהועברו למוטבים באפריקה. אותם מוטבים אספו את הכספים שהועברו אליהם מסוכנות משנה של וסטרן יוניון בגמביה בשם Kairaba Shopping Center (KSC). ישות זו הוכרזה בשנת 2010 בשל היותה חלק מרשת חברות שנמצאת בבעלותם של אנשי מפתח במערך הפיננסי של חיזבאללה באפריקה.  

אחד מהבנקים בגמביה, ששימש כאחד הסוכנים העיקריים של Western Union במדינה זו, החל להעסיק את KSC כסוכן משנה שלו בשנת 2006, ארבע שנים לפני שישות זו הוכרזה ע"י OFAC. בעת ההתקשרות של הבנק עם KSC, הבנק סיפק ל- Western Union מידע על אותה ישות, אך היא קוטלגה ע"י Western Union כסוכן של הבנק ("agent location of the bank") ולא כסוכן משנה ("discrete legal entity acting as a sub-agent"). 

הקטלוג השגוי הוביל לכך שרק בשנת 2015 גילתה Western Union שהישות המוכרזת הינה סוכן משנה של החברה. עם זאת, גם לאחר שהדבר התגלה, KSC המשיכה להיות מחוברת במשך מספר חודשים נוספים למערכות של Western Union, משום שהחברה חשבה בטעות שאותה ישות מוכרזת כבר לא פעילה. 

בהודעת OFAC נמסר כי למרות ש- Western Unionהיא מוסד פיננסי בינ"ל ומתוחכם מבחינה מסחרית, היא פעלה בפזיזות והעבירה כספים לישות מוכרזת, אף על פי שהייתה לה סיבה לדעת שמדובר בישות תחת סנקציות. עם זאת, במסגרת קביעת גובה הקנס התחשב OFAC בכך של- Western Union יש מדיניות סנקציות גלובלית שדורשת מהסוכנים הראשיים שלה לציית לחוקי הסנקציות של OFAC ולבצע בדיקות נאותות לכל סוכני המשנה שלהם, מדיניות שהוכחה כאפקטיבית למעט המקרה הנ"ל. בנוסף, במסגרת ההסדר Western Union התחייבה להמשיך וליישם נהלי ציות מחמירים, לבצע הערכת סיכון לתקופתיות ולוודא כי הבקרות הפנימיות שלה אכן ממזערות סיכונים הקשורים לסנקציות. 

פורסם 10-06-2019