אתר החדשות בלומברג דיווח לאחרונה (29.05.19) כי הממשל האמריקאי מחריף את העימות עם האיחוד האירופי בכל הנוגע להסכם הגרעין עם איראן, ומאיים בהטלת קנסות על מנגנון התשלום שהוקם באירופה כדי להגן על חברות אירופיות הסוחרות עם איראן מפני סנקציות.  

כזכור, בחודש ינואר האחרון הקימו גרמניה, בריטניה וצרפת מנגנון פיננסי בשם INSTEX, שנועד לאפשר מסחר בין חברות אירופיות ואיראניות ללא ביצוע פעולות פיננסיות ישירות ביניהן וללא שימוש בדולרים, תוך הימנעות משירותי המערכת הפיננסית האמריקאית. מנגנון זה אמור לתת פתרון לחברות אירופיות לקיים קשרי מסחר עם איראן מבלי להפר את הסנקציות האמריקאיות.

עפ"י הדיווח של בלומברג, סיגל מנדלקר, תת שר האוצר האמריקאי לענייני טרור ומודיעין פיננסי, שלחה בחודש מאי מכתב לנשיא Instex, ובו קראה לו לשקול את החשיפה הפוטנציאלית של המנגנון הפיננסי לסנקציות מצד ארה"ב. היא הוסיפה והזהירה כי Instex וכל מי שיהיה קשור אליו עלול לסבול מניתוק מהמערכת הפיננסית האמריקאית, אם הוא אכן ייכנס לפעולה. המשמעות היא שכל בנק שיהיה מעורב בפעולת המנגנון ושיעביר במסגרתו כספים לגורמים איראניים עלול לאבד את הגישה למערכת הפיננסית בארה"ב ולספוג קנסות בגין הפרת הסנקציות, במיוחד אם יש לו קשרים כלשהם עם ארה"ב או פעילות בדולרים. 

פורסם 05-06-2019