היחידה למודיעין פיננסי בארה"ב (FINCEN) פרסמה לאחרונה (14.05.19) על הארכת צווי הדיווח הגיאוגרפיים שהטילה על חברות העוסקות בביטוח שטרי קניין (Title Insurance Companies) ב-12 אזורי מטרופולין מרכזיים, כחלק ממאמצי הרשויות בארה"ב להיאבק בהלבנת הון בסקטור הנדל"ן.  

כזכור, בשנת 2016 החלה FINCEN לחייב חברות ביטוח שטרי קניין לדווח על זהות הנהנים הסופיים העומדים מאחורי ישויות משפטיות אשר רוכשות נדל"ן למגורי יוקרה בעסקאות ללא הלוואה בנקאית או מימון חיצוני דומה                 (all-cash purchases) באזורים המוגדרים. זאת, לנוכח החשש שיחידים המבקשים להלבין הון שחור, לרבות אנשי ציבור זרים או גורמי פשיעה בינ"ל, מבצעים עסקאות בהיקף של מיליוני דולרים לרכישת נדל"ן למגורים בערים מרכזיות בארה"ב, באמצעות שימוש בחברות קש שנועדו להסתיר את זהותם. 

מאז אותה מועד, FINCEN האריכה שוב ושוב את תחולת הצווים, הרחיבה אותם לאזורים נוספים והפחיתה את סף הדיווח הכספי, כך שכיום חובת הדיווח חלה בעסקאות נדל"ן בשווי של 300,000 ומעלה, במחוזות מסוימים שנמצאים באזורים הבאים: בוסטון; שיקגו; דלאס; הונולולו; לאס וגאס; לוס אנג'לס; מיאמי; העיר ניו יורק; סן אנטוניו; סן דייגו; סן פרנסיסקו; סיאטל. 

עפ"י ממצאי FINCEN, כ-30% מכלל העסקאות שכוסו ע"י הצווים כללו נהנה סופי או נציג מטעם רוכש הנכס שכבר הועבר לגביו בעבר דיווח על פעולה חשודה, דבר המאמת את חששותיה של FINCEN בנוגע לשימוש בחברות קש למטרות קניית נדל"ן יוקרה בעסקאות ללא מימון בנקאי.

פורסם 29-05-2019