היחידה למודיעין פיננסי בארה"ב (FINCEN) פרסמה לאחרונה (03.05.19) הנחייה מעודכנת המזהירה מפני ניסיונותיהם המתמשכים של אנשי ציבור בוונצואלה להלבין הון שמקורו במעשי שחיתות במדינה זו, ומפרטת טיפולוגיות ודגלים אדומים שנועדו לסייע בזיהוי הלבנת הון מסוג זה. ההנחיה מציינת כי מוסדות פיננסיים צריכים לנקוט צעדים מבוססי סיכון כדי לזהות חשיפות אפשריות לכספים ולנכסים הקשורים לשחיתות ציבורית בוונצואלה, אך במקביל מדגישה כי פעילות עסקית שגרתית של אזרחים מן השורה בוונצואלה אינם נושאת בהכרח את אותה רמת סיכון כמו זו של בכירי המשטר ומקורביהם. 

בין השאר, ההנחיה כוללת את הדגשים הבאים: 

ניצול לרעה של תכנית חלוקת המזון הממשלתית של וונצואלה למטרות הלבנת הון: 

התוכנית, המכונה " CLAP Program", נועדה כביכול לספק מוצרי מזון מסובסדים לאזרחי ונצואלה, אך בפועל משמש את המשטר הדיקטטורי בוונצואלה כדי לספק מזון מסובסד למקורביו ולגרוף רווחים בלתי חוקיים באמצעות מעילות, מניפולציות מחירים והלבנת הון מבוססת מסחר. במסגרת זו, ישויות ממשלתיות חותמות על חוזים לאספקת מזון עם חברות שנמצאות בשליטת מקורבי המשטר, ללא מכרז. אותן חברות מנפחות את מחירי הסחורות מעל למחיר השוק בוונצואלה, תוך שהפרש המחירים משמש כשוחד לבכירי המשטר בוונצואלה. אותו שוחד מועבר מחוץ לוונצואלה באמצעות חברות קש, חשבונות במטבע לא דולרי (בדגש על חשבונות באירו) ו- nested accounts (חשבונות קורספונדנטיים שבהם פועל בחשאי מוסד פיננסי שלישי, ללא ידיעתו של הבנק אשר מספק את השירותים הקורספונדנטיים). החברות הקשורות לתוכנית מאוגדות, בין השאר, בהונג קונג, ספרד, פורטוגל, פנמה, פלורידה ודלאוור (עם כתובת רשומה במיאמי). 

שימוש בנכסים וירטואליים

המשטר הדיקטטורי בוונצואלה פיתח מטבע דיגיטלי בשם Petro, ומנסה לפתח מטבעות דיגיטליים נוספים במטרה לעקוף את משטר הסנקציות על ונצואלה. הבנק הרוסי Evrofinance Mosnarbank הוא המוסד הפיננסי העיקרי שהיה מוכן להשתמש במטבע ה- Petro, ובגין פעילות זו הוכרז ע"י OFAC. בהנחיה מוזכר כי כי במסגרת הסנקציות האמריקאיות אסורה בתכלית כל פעילות במטבע דיגיטלי זה. 

בנוסף, ההנחיה כוללת רשימת דגלים אדומים המשמשים כאינדיקטורים לשחיתות של אנשי ציבור בוונצואלה. להלן מספר דגלים אדומים כאמור:  

1) תשלומים הקשורות לחוזים ממשלתיים בוונצואלה אשר מנותבים לחברות שפועלות בקו עסקים אחר (למשל, תשלומים לפרויקטי בנייה המועברים לסוחרי טקסטיל). 

2) מסמכים ורישומים הקשורים לחוזים ממשלתיים בוונצואלה (למשל, חשבוניות), אשר נקובים בהם מחירים גבוהים משמעותית ממחירי השוק.

3) עסקים בתחום הייצוא הפועלים בדרום פלורידה (במיוחד עסקים עם חברות בת בוונצואלה), אשר עוסקים בסחר של ציוד כבד, חלקי חילוף למכוניות וציוד אלקטרוניקה, בין פלורידה לוונצואלה. 

4) תשלומים עבור נכסים יקרי ערך, דוגמת רכישת נדל"ן או מטוסים, הקשורים לאנשי ציבור בוונצואלה, בני משפחה או מקורבים להם, שאינם תואמים למשכורות הרשמיות של הרוכש. אזורים בסיכון גבוה המוזכרים בהקשר זה:  דרום פלורידה, יוסטון (טקסס), האיים הקריביים, מדינות דרום אירופה.  

פורסם 12-05-2019