סוכנות הידיעות רויטרס פרסמה לאחרונה (26.04.19) ממצאי מחקר שמצביע על ניסיונותיו של ארגון החמאס להקשות על איתור פעולות גיוס הכספים של הארגון באמצעות הביטקוין. 

בינואר 2019 עלה לרשת קמפיין מימון המונים באתר האינטרנט של חמאס, שבו קרא הארגון לתומכיו לשלוח תרומות בביטקוין לכתובת דיגיטלית מסוימת או לארנק דיגיטלי. עם זאת, לפי המחקר, שנערך ע"י חברת אליפטיק (Eliptic) העוסקת בזיהוי פעילות בלתי חוקית במטבעות וירטואליים, בשבועות האחרונים שינה הארגון את מנגנון ההעברה, כך שאתר האינטרנט של החמאס יוצר ארנק דיגיטלי חדש עם כל תרומה. 

דבר זה מקשה איתור פעולות המימון של הארגון במטבע קריפטוגרפי, שכן ארנק דיגיטלי בודד יכול לשמש כ"דגל אדום" של העברות כספים לארגוני טרור, אך ארנק שונה עבור כל תרומה מקשה לקשר ישירות בין התרומה לארגון הטרור. ארגון חמאס עצמו ממליץ לתורמיו להשתמש בכתובת IP ציבורית במסגרת הליך התרומה, כדי שהארנק הדיגיטלי שנוצר לא יהיה מקושר לכתובת ה-IP האישית של התורם.  

עפ"י נתוני חברת אליפטיק, בין ה-26 במרץ ל-16 באפריל נשלח ביטקוין בשווי של 3,300 דולר מאותם ארנקים שנוצרו ע"י אתר החמאס. עד כה, קמפיין מימון ההמונים של ארגון הטרור גייס כספים בשווי כ-7,400 דולר, אך עדיין לא ברור האם כספי הביטקוין הומרו מאז למטבע פיזי. 

עפ"י רויטרס, המחקר מדגיש את האתגרים שבפניהם עומדות רשויות הפיקוח הפיננסיות בכל הנוגע לאיתור חשיפה למטבעות דיגיטליים "נגועים", בשעה שארגוני טרור מנסים לפתח באמצעותם ערוצי מימון חלופיים ולהשתמש בשיטות המקשות לאתר את הקשר בין ארנקים דיגיטליים לארגונים עצמם. לכך תורמת גם העובדה שמשטרי הפיקוח על מטבעות וירטואליים עדיין אינם עקביים ומשתנים ממדינה למדינה. בהקשר זה נזכיר כי ארגון ה-FATF צפוי לפרסם בחודש יוני הקרוב  עדכון למסמך ההנחיה שלו בנושא גישה מבוססת סיכון במטבעות וירטואליים, על מנת להוסיף ולחדד את הסטנדרטים הבינלאומיים בתחום. 

פורסם 29-04-2019