משרד המשפטים האמריקאי, המשרד לפיקוח על נכסים זרים במשרד האוצר האמריקאי (OFAC) ורשויות פיקוח נוספות בארה"ב הודיעו לאחרונה (15.04.19) כי חתמו על הסדרים עם הבנקים המשתייכים לקבוצת UniCredit (UniCredit Bank AG בגרמניה,UniCredit Bank Austria באוסטריה ו- UniCredit SpA באיטליה), על מנת להסדיר אישומים בדבר הפרת משטרי הסנקציות של ארה"ב על איראן, סוריה, בורמה, קובה, לוב וסודן. לפי ההסדרים, קבוצת הבנקים הודתה בקשירת קשר לביצוע הונאה של המערכת הפיננסית האמריקאית, ותשלם קנס כולל של יותר מ-1.3 מיליארד דולר לרשויות הפיקוח האמריקאיות.  

עפ"י ממצאי OFAC, בין השנים 2002-2011, שלושת הבנקים עיבדו הוראות תשלום דרך המערכת הפיננסית האמריקאית, באופן שהסתיר במכוון מבנקים אמריקאיים ששימשו כמוסדות פיננסיים מתווכים את זהותם של יחידים או מדינות שהיו נתונים תחת סנקציות. במסגרת זאת, UniCredit Bank AG עיבד למעלה מ-2,000 הוראות תשלום בהיקף כולל של יותר מחצי מיליארד דולר, דרך מוסדות פיננסיים בארה"ב, תוך מצג שווא שהוראות התשלום אינן כוללות יחידים, ישויות או מדינות תחת סנקציות.  

במהלך פרק זמן זה, בנק UniCredit ניהל חשבונות דולריים אמריקאיים עבור חברת התובלה הימית הלאומית של איראן (IRISL), ועבור כמה חברות בבעלותה, תוך הסתרת האינטרס או המעורבות של IRISL בפעולות שעברו דרך מוסדות פיננסיים מתווכים בארה"ב, וזאת במשך קרוב לשנתיים לאחר ש- IRISL הוכרזה ע"י OFAC בגין מעורבותה בהפצת נשק להשמדה המונית. 

עפ"י המסמכים שהוגשו לבית המשפט, שיטות ההסתרה של קבוצת הבנקים היו מושרשות בנהלי ומדיניות הקבוצה. בין השאר, בנק UniCredit הפיץ לעובדיו מדריך עם הנחיות מפורטות כיצד למנוע את זיהוי הצדדים לעסקה כגורמים תחת סנקציות, במה שהוגדר על ידי הבנק כ-"OFAC Neutral Manner". במסגרת זאת, נעשה שימוש בחברות שלישיות שהבנק ידע כי ייחזו כבלתי קשורות לישויות המוכרזות, אף על פי שנשלטו על ידן. 

פורסם 29-04-2019