המשרד לפיקוח על נכסים זרים של משרד האוצר האמריקאי (OFAC) פרסם אתמול (17.04.19) הכרזות על שני בנקים המסייעים למשטרים הדיקטטוריים והאוטוריטריים בוונצואלה ובניקרגואה: 

Banco Central de Venezuela – הבנק המרכזי של ונצואלה (מס' ה- SWIFT/BIC של הבנק: BCVEVECA).  ההכרזה על הבנק נועדה למנוע ממנו לשמש כמכשיר לביצוע פעולות פיננסיות בלתי חוקיות בידי משטרו הדיקטטורי והבלתי לגיטימי של שליט ונצואלה Nicolas Maduro . 

בנוסף, הוכרז אחד ממנהלי הבנק הבכירים, Iliana Josefa Ruzza Teran . במקביל,  OFAC פרסם היתרים כלליים שנועדו לאפשר המשך ביצוע פעולות פיננסיות דרך הבנק של ארגוני סיוע הומינטריים בינ"ל, דוגמת הצלב האדום, סוכנויות האו"ם וארגונים נוספים.

Banco Corporativo SA – בנק בניקרגואה שהוכרז בשל הסיוע שהוא מושיט למשטרו האוטוריטרי של שליט ניקרגואה דניאל אורטגה (מס' ה- SWIFT/BIC של הבנק: BOFPNIMA), אשר מפר  זכויות אדם וכולא מתנגדים פוליטיים. בנק זה הוקם ב-2014 כחברה בת של חברת Alba de Nicaragua SA, אשר ממומנת ע"י ממשלת ונצואלה, ואשר הנהנה הסופי שלה היא חברת הנפט הממשלתית של ונצואלה PdVSA, שהוכרזה בעצמה בינואר 2019. 

עפ"י הודעת OFAC, הבנק מנוצל ע"י משטרו של אורטגה כדי להלבין ולהסתיר את הכספים של חברת ALBANISA, וכדי להלבין את כספי המפלגה השלטת בניקרגואה, ה-Sandinista National Liberation Front (FSLN). עפ"י הודעת OFAC, הבנק משמש כ"גן עדן" ליחידים המוכרזים ע"י OFAC, ומאפשר להם ליהנות מגישה למערכת הבנקאית למטרת הלבנת ההון שאותו גרפו באמצעות מעשי שחיתות. 

בנוסף, הוכרז גם Laureano Facundo Ortega Murillo, בנו של הנשיא אורטגה, בשל מעורבותו בעסקאות מושחתות שבהן משקיעים זרים שילמו שוחד עבור גישה לכלכלה בניקרגואה. עפ"י הודעת OFAC, הוא ממלא תפקידי מפתח במשטרו של אביו, כיועץ לעידוד השקעות בסוכנות הממשלתית של ניקרגואה ProNicaragua. בנוסף, הוא משתמש בחברת Nicaragua Grand Canal Company כמכשיר להלבנת כספים.   

לפרטי ההכרזות כפי שפורסמו ע"י OFAC לחץ כאן.

פורסם 18-04-2019