משרד המשפטים האמריקאי הודיע לאחרונה (28.03.19) כי החברה הגרמנית Fresenius Medical Care AG & Co, המשמשת כספקית של מוצרים ושירותים רפואיים, חתמה על הסכמים עם משרד המשפטים ועם רשות ני"ע האמריקאית (ה-SEC), כדי להסדיר אישומים בדבר הפרת חוק ה-FCPA, החוק האמריקאי למניעת שוחד של עובדי ציבור זרים. עפ"י ההסדרים, החברה תשלם לרשויות האמריקאיות קנס כולל בסך של 231 מיליון דולר. 

עפ"י הודאת החברה, בין השנים 2016-2007 החברה שילמה שוחד מצטבר בסך של כ-30 מיליון דולר לעובדי ציבור בתחום הבריאות במספר רב של מדינות, ביניהן אנגולה, ערב הסעודית, מרוקו, טורקיה, ספרד, דין, סרביה, בוסניה ומקסיקו, וכן שמונה מדינות במערב אפריקה. זאת, על מנת להשיג ולשמר יתרונות מסחריים ועסקיים.

החברה השתמשה במגוון שיטות לתשלום השוחד, לרבות שימוש בהסכמי ייעוץ פיקטיביים, זיוף מסמכים, רישום כוזב בספרי החברה, וניתוב כספי שוחד באמצעות מערכת של צדדים שלישיים, לרבות מפיצים וסוכנים. שיטות נוספות כללו "תרומות" לעמותות צדקה ממשלתיות, וכן מימון נסיעות לחו"ל של רופאים בשירות הציבורי במדינות שונות, כביכול למטרת כנסים או השתלמויות. במקרים רבים, ההנהלה הבכירה לקחה חלק פעיל במעשי השחיתות, והנחתה עובדים להשמיד עדויות למעשים. בעקבות תשלומי השוחד, החברה גרפה רווחים בהיקף של כ-140 מיליון דולר. 

בנוסף לקנס הכספי שהושת על החברה, Fresenius התחייבה להעמיק את תכנית הציות שלה, ליישם בקרות פנימיות מחמירות יותר ולהעסיק מפקח חיצוני בתחום הציות במהלך השנתיים הקרובות. 

פורסם 02-04-2019