בתאריכים 25-26 במרץ אירחה מדינת ישראל את מפגש המומחים השנתי של ארגון ה-FATF, שבו לקחו חלק כ-300 נציגים מ-63 מדינות. אירוח המפגש סימן הישג משמעותי נוסף לישראל בתחום המאבק במניעת הלבנת הון ומימון טרור, חודשים ספורים לאחר קבלתה של ישראל לארגון במעמד של חברה קבועה בדצמבר 2018. 

במהלך ימי המפגש דנו המשתתפים בממצאים הראשוניים של פעולות ה-FATF לזיהוי והבנה של סיכונים חדשים שבפניהם ניצבת המערכת הפיננסית, לרבות שיפור תהליכי ההערכה של מדינות בנושא סיכוני מימון טרור, נכסים וירטואליים, וחילוט נכסי פשיעה חוצי גבולות. 

במסגרת המפגש התקיימה סדנה בהשתתפות שופטים ותובעים מ-57 מדינות וארגונים ובינ"ל, שדנה בשיפור הליכי התביעה בתיקי מימון טרור, נושא המהווה את אחד מסדרי העדיפות המרכזיים של הארגון בעת הנוכחית. סדנה נוספת עסקה בנושא "חדשנות טכנולוגית בתחום החקירות הפיננסיות של הלבנת הון ומימון טרור", שבמסגרתה הוצגו פיתוחים טכנולוגיים בתחום, לרבות פיתוחים של חברות סטארט-אפ ישראליות, ובחינת אפשרויות השימוש בכלי ביג דאטה, למידת מכונה ובינה מלאכותית לביצוע חקירות כלכליות מתקדמות.

ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור במשרד המשפטים, ד"ר שלומית ווגמן-רטנר, אמרה: "מפגש המומחים מתמקד בסוגיות המקצועיות האופרטיביות הבוערות של קהילות האכיפה והביטחון ברחבי העולם: מימון הטרור, נכסים וירטואליים, ותפיסת נכסי עבריינים בזירה הגלובלית, ואנו שמחים על ההזדמנות של ישראל להוביל הדיונים בנושאים אלו ולעצב המדיניות העולמית בתחומים אלו החשובים לה. הרשות רואה חשיבות רבה בחדשנות טכנולוגית ופעילות משותפת עם הסקטור הפרטי ועל כן בחרנו לקיים יום מיוחד להצגת טכנולוגיות חדשניות בתחום בדגש על תעשיית הפינטק הישראלית. בשולי המפגש מתקיימים מפגשים בילטראליים רבים עם צוות הרשות עם מדינות שפנו לישראל בבקשה ללמוד מהניסיון והמומחיות הישראלית בתחום. אני מודה לצוות הרשות המקצועי והמסור על הובלת אירוע בינלאומי חשוב זה".

שרת המשפטים, שנשאה אף היא דברים במפגש, התייחסה בדבריה לניסיונותיהם של ארגוני הטרור לנצל את תחום הנכסים הווירטואליים כאפיק למימון פעילותם, בדגש על ארגון חמאס, ואמרה כי הדבר ממחיש את החשיבות המדינית-כלכלית שבצירופה של ישראל לארגון הFATF כשחקנית מרכזית בעיצוב המדיניות העולמית בתחום זה. 

פורסם 31-03-2019