האיחוד האירופי פרסם לאחרונה (12.03.19) רשימה מעודכנת של מדינות וטריטוריות שאינן משתפות פעולה עם האיחוד בתחום המיסוי ומוגדרות על ידו כמקלטי מס (EU list of non-cooperative jurisdictions for tax purposes). 

כזכור, רשימת מקלטי המס פורסמה לראשונה ע"י האיחוד האירופי בדצמבר 2017,  והיא כוללת מדינות וטריטוריות שמוגדרות כבעלות כשלים משמעותיים בתחום הציות לסטנדרטים נאותים ומוסכמים בתחום המיסוי. טרם פרסום הרשימה החדשה, כללה הרשימה חמש מקלטי מס:  סמואה האמריקאית, גואם, סמואה, טרינידד וטובגו ואיי הבתולה האמריקאיים. 

כעת, נוספו לרשימה 10 מדינות וטריטוריות חדשות, כך שהרשימה כוללת נכון להיום 15 מקלטי מס:  

סמואה האמריקאית (American Samoa), ארובה (Aruba), ברבדוס (Barbados), בליז (Belize), ברמודה (Bermuda), דומיניקה (Dominica), פיג'י (Fiji), גואם (Guam), איי מרשל (Marshall Islands), עומאן (Oman), סמואה (Samoa), טרינידד וטובגו (Trinidad and Tobago), איחוד האמירויות הערביות (United Arab Emirates), איי הבתולה האמריקאיים (US Virgin Islands), ונואטו (Vanuatu).  

עפ"י הודעת האיחוד האירופי, המדינות והטריטוריות שהתווספו לרשימה לא יישמו את ההתחייבויות שלהן לאיחוד האירופי, ולא ביצעו את ההתקדמות הנדרשת בתחומים שונים, כמו למשל אי-חתימה על הסכמי שיתוף במידע (דבר המאפשר פעילות של חברות קש עם מבני בעלות בלתי שקופים), היעדר איסוף ופרסום מידע על נהנים סופיים, ועוד. 

נדגיש כי מדובר ברשימה נפרדת מרשימת המדינות והטריטוריות שלהערכת האיחוד האירופי נמצאות בסיכון גבוה להלבנת הון ומימון טרור. כזכור, בחודש פברואר האחרון פרסם האיחוד האירופי רשימה הכוללת 23 מדינות וטריטוריות שלהערכתו הינן בעלות ליקויים אסטרטגיים במשטרי מניעות הלבנת הון ומימון טרור. אותה רשימה נתקלה בהתנגדות עזה של ארה"ב, על רקע העובדה שהופיעו בה מספר טריטוריות אמריקאיות, והיא נתונה כעת לבחינה מחודשת של מוסדות האיחוד האירופי. 

פורסם 17-03-2019