משרד המשפטים האמריקאי הודיע לאחרונה (07.03.19) על הגשת כתב אישום נגד Manuel Chang, שר האוצר לשעבר של מוזמביק, בגין עבירות של קשירת קשר לביצוע הונאה והלבנת הון, ובנטילת שוחד של מאות מיליוני דולרים מכספי הלוואות שניתנו למדינה ע"י משקיעים פרטיים. עוד מואשמים בפרשה שלושה בנקאים בכירים לשעבר בבנק Credit Suisse, שהיו חלק מהקנוניה וסייעו בהסטת כספי ההלוואות למטרות השוחד, וכן עובדי ציבור נוספים במוזמביק. 

עפ"י כתב האישום, בין השנים 2016-2013, המעורבים בקנוניה ארגנו שלוש הלוואות בהיקף של 2 מיליארד דולר ע"י שני בנקים זרים. הבנקים אינם מוזכרים בשמם, אך עפ"י פרסומים בכלי התקשורת אחד מהם הוא Credit Suisse. ההלוואות ניתנו לשלוש חברות ממשלתיות במוזמביק כדי להוציא לפועל פרויקטים ימיים. 

Chang, מתוקף תפקידו כשר האוצר של מוזמביק, חתם על ערבויות בשם הממשלה עבור ההלוואות. שלוש החברות הממשלתיות חתמו על חוזה עם אחת מהקבוצות הגדולות בעולם לבניית אניות, Privinvest , כדי שזו תשמש כקבלן בלעדי לביצוע הפרויקטים. כספי ההלוואות הועברו ישירות ל- Privinvest  ע"י שלושה בנקאים בכירים לשעבר ביחידת המימון הגלובלית של קרדיט סוויס: Credit Suisse: Andrew Pearse, Surjan Singh ו- Detelina Subeva. 

עוד עפ"י כתב האישום, שלושת הבנקאים הללו מילאו תפקיד מרכזי בהעברת תשלומי השוחד, ובעקיפת הבקרות הפנימיות של Credit Suisse. במסגרת זאת, הם דאגו להסיר סעיפים "בעייתיים" מהסכמי ההלוואה, כמו הדרישה שהתובע הכללי של מוזמביק יערוב למהימנות הערבות הממשלתית, וכן סעיף המתנה את ההלוואה במעורבות של קרן המטבע העולמית. 

כספי ההלוואות הועברו ישירות ע"י הבנקאים ל- Privinvest , והיא זו שהעבירה שוחד של 150 מיליון דולר לשר האוצר של מוזמביק, על מנת להבטיח שמוזמביק אכן תיכנס להסדרי ההלוואה. בנוסף, 50 מיליון דולר הועברו ע"י החברה כשוחד לשלושת הבנקאים, עבור הסיוע שלהם בהשגת המימון להלוואות. 

בסופו של דבר, ההלוואות נמכרו ע"י שלושת הבנקאים למשקיעים ברחבי העולם, לרבות בארה"ב. בכך הונו המעורבים בפרשה את המשקיעים, על ידי כך שסיפקו מצג כוזב לגבי האופן שבו נעשה שימוש בכספי ההלוואות והיכולת של החברות הממשלתיות במוזמביק להחזיר את ההלוואות. עם גילוי הפרשה, קרן המטבע העולמית ומשקיעים זרים קיצצו את הסיוע למוזמביק, דבר שהוביל לקריסת המטבע המקומי ולמשבר חוב שהמדינה עדיין נאבקת להתאושש ממנו. 

פורסם 12-03-2019