ה-OCCRP, מיזם דיווח ושיתוף פעולה של מספר גורמי חקירה ועיתונות עצמאיים במזרח אירופה ומרכז אסיה, פרסם לאחרונה תחקיר בשיתוף עשרות כלי תקשורת נוספים מאירופה וצפון אמריקה, שבו נטען כי בנק ההשקעות הרוסי הפרטי Troika Dialog הפעיל רשת של חברות קש ששימשה להברחת הון שחור בהיקף של מיליארדי דולרים אל מחוץ לרוסיה. הפרשה שזכתה לכינוי Troika Laundromat ומקיפה מספר רב של מוסדות פיננסיים באירופה ומחוצה לה. ה-OCCRP ביסס את התחקיר על 1.3 מיליון רישומים בנקאיים שהגיעו לידיו וחשפו את הפרשה.  

עפ"י התחקיר, התרמית החלה בשנת 2003 ופעלה בשיטת "מכבסה": כ-75 חברות קש שתופעלו ע"י בנק Troika ביצעו ביניהן עסקאות פיקטיביות בהיקף כולל של 8.8 מיליארד דולר (כ-4.6 מיליארד דולר הועברו לרשת, וסכום דומה יצא ממנה החוצה), בכספים שהגיעו ממגוון מקורות ועורבבו בין חשבונות החברות, ולעתים בין חשבונות רבים השייכים לאותה חברה, כדי להקשות על הבחנה בין כספים ממקור לגיטימי לכספים שמקורם בהונאות. עפ"י העיתון הבריטי ה"גרדיאן", אחת מחברות הקש המרכזיות  הייתה Industrial Trade Corp, שאוגדה בשנת 2003 בפנמה ושימשה לניתוב מאות מיליוני דולרים.

במסגרת התרמית, בנק Troika  חבר לבנק הליטאי Ukio Bankas, על מנת שזה ישמש כצינור שדרכו יעברו הכספים ליעדים אחרים. בנק זה נבחר בשל היותו בנק מסחרי שאינו עורך בדיקות קפדניות לחוזים ועסקות. בנק Ukio פתח חשבונות לכ-35 מחברות הקש, שביצעו ביניהן חוזי מכירה וקנייה פיקטיביים של סחורות שונות, דוגמת טלוויזיות, מוצרי מזון ומוצרי ניקיון, מבלי שהועברה סחורה ממשית בין הצדדים. 

בנק Ukio, שנסגר ב-2013 ונמצא תחת חקירת הרשויות בליטא, הזדקק לבנקים קורספונדנטיים כדי לעבד את העסקאות באירו ולהעביר הלאה את הכספים דרך בנקים מערביים. שני בנקים קורספונדטיים ששמם עלה בהקשר זה הם הבנק האוסטרי Raiffeisen  והבנק הגרמני Commerzbank AG. בנקים נוספים הם הבנקים ההולנדיים ING Groep NV, ABN Amro Group NV ו- Cooperatieve Rabobank UA, שדרכם הועברו יותר ממיליארד אירו מהכספים שמקורם בבנק Troika. כמו כן, מוזכר שמו של הבנק הפיני Nordea Bank Abp, שטיפל בהעברות בהיקף של כ-700 מיליון אירו, שהגיעו מהחשבונות בבנק Ukio ונותבו לחברות קש במדינות דוגמת איי הבתולה הבריטיים ופנמה. עוד נמסר, כי יותר מ-889 מיליון דולר עברו מחשבונות ב-  Deutsche Bank לחשבונות הקשורים בתרמית בין השנים 2003-2017. 

בשלב זה לא ידועה זהותם של מרבית הנהנים הסופיים בחברות הקש, כיוון שבחזית של אותן חברות עמדו "נאמנים", רובם אזרחים ארמניים שהתגוררו במוסקבה ועבדו כפועלים ואנשי ניקיון, ואשר חתימותיהם מופיעות על החוזים ועל הסכמי ההלוואות.  בנק Troika עצמו התמזג מאז עם אחד הבנקים הממשלתיים הגדולים ברוסיה, בנק Sberbank . ארגון OCCRP טוען כי במרכז התרמית עומדים פוליטיקאים ואישים הנמנים עם האליטה השלטת ברוסיה, לרבות Sergey Roldugin, הנחשב למקורבו של נשיא רוסיה ולידימיר פוטין. 

פורסם 11-03-2019