רשות ני"ע בארה"ב (ה-SEC) הודיעה אתמול (06.03.19) כי חברת הטלקומוניקציה הרוסית Mobile TeleSystems PJSC (MTS) תשלם לרשויות בארה"ב (ה-SEC  ומשרד המשפטים האמריקאי) 850 מיליון דולר כדי להסדיר אישומים בדבר הפרת החוק האמריקאי למניעת שוחד של עובדי ציבור זרים (חוק ה-FCPA), הקשורים לפעילותה העסקית של MTS באוזבקיסטן. 

MTS היא חברת הטלפונים הסלולריים הגדולה ביותר ברוסיה. עפ"י ממצאי ה-SEC, החברה שיחדה בכיר באוזבקיסטן שהייתה לו זיקה לנשיא אוזבקיסטן לשעבר, ושהחזיק בהשפעה על הרשות המפקחת על מגזר הטלקומוניקציה במדינה.  MTS שילמה לאותה בכיר שוחד בסך של כ-420 מיליון דולר על מנת להשיג דריסת רגל בשוק הטלקומוניקציה באוזבקיסטן. 

כתוצאה מכך, פעלה MTS במדינה במשך שמונה שנים, שבמהלכן גרפה רווחים בהיקף של 2.4 מיליארד דולר. השוחד נותב דרך חברות פרונט שנשלטו ע"י אותו בכיר אוזבקי והוצגו בצורה כוזבת בספרי החשבונות של MTS כעלויות רכישה, תשלומי אופציות, תרומות לצדקה ועוד. בשנת 2012, ממשלת אוזבקיסטן הפקיעה את נכסיה של MTS במדינה. בנוסף לקנס הכספי שהוטל עליה, החברה חויבה להעסיק מפקח עצמאי שיפקח על פעולות הציות שלה במשך שלוש שנים לפחות. 

מדובר במקרה השלישי שבו ה-SEC ומשרד המשפטים האמריקאי חותמים על הסדרים עם חברות ציבוריות הפועלות בשוק הטלקומוניקציה האוזבקי. בשנת 2017, שעברה, החברה השבדית Telia שילמה 965 מיליון דולר כדי להסדיר אישומים בדבר הפרת חוק ה-FCPA באוזבקיסטן. בשנת 2016, החברה ההולנדית VimpelCom שילמה קנס בסך 795 מיליון דולר בגין אישומים דומים. 

שתי החברות הללו הודו ששיחדו את Gulnara Karimova, בתו של נשיא המדינה הקודם Islam Karimov, שנמצאת במעצר בית באוזבקיסטן מאז שנת 2014. בשנת 2015, משרד המשפטים האמריקאי החל הגיש בקשות לחילוט נכסים הקשורים ל- Karimova, בהיקף של יותר מ-850 מיליון דולר, לרבות חשבונות בנק בשוויץ, בלגיה, לוקסמבורג ואירלנד.

פורסם 07-03-2019