רשות המיסים והמכס הבריטית (ה-HMRC) פרסמה לאחרונה (04.03.19) רשימת חברות שנקנסו על ידה בשנת המס 2018/19 בגין הפרת התקנות למניעת הלבנת הון  ומימון טרור בבריטניה.  

החברה שספגה את הקנס הגדול ביותר בתקופה האמורה היא סוכנות הנדל"ן הבריטית Countrywide Estate Agents, שנקנסה בסכום של 215,000 פאונד (כ-282,000 דולר). בהודעת ה-HMRC נמסר כי החברה כשלה ליישם מדיניות, בקרות ונהלים נאותים ברמת הקבוצה, וכן כשלה לבצע בדיקות נאותות ללקוחותיה, לאמת מידע מזהה ולשמור רישומים בהתאם לתקנות.   

ביום שבו פורסמה הרשימה, ה-HMRC ביצעה עשרות ביקורות פתע בקרב סוכני נדל"ן ברחבי בריטניה, אשר נחשדו בביצוע פעילות ללא קבלת רישיון. פעילות זו מהווה חלק ממאבק רחב היקף שמנהלות הרשויות בבריטניה בהלבנת הון במגזר הנדל"ן, בין השאר דרך חברות offshore המשמשות  להשקעות בסקטור הנדל"ן במדינה ככלי להלבנת כספים שמקורם בכספי שחיתות ועבירות נוספות. 

על רקע זה נזכיר, כי באפריל 2017 החלה בריטניה בהליך התייעצות בנוגע להקמת מרשם ציבורי מרכזי, שיכלול פרטים מזהים של נהנים סופיים (Beneficial Owners) בחברות זרות המחזיקות בבעלות על נכסי נדל"ן בבריטניה. לאחר שיבוצעו תיקוני החקיקה המתאימים, חברות זרות שירצו לקנות נדל"ן בבריטניה יחויבו למסור פרטים מזהים על הנהנים הסופיים שלהן לרשם החברות הבריטי. לאחר שיעשו כן, יוקצה לאותן חברות מספר רישום שיהיה תנאי לרישום בעלות על הנכס במדינה.

פורסם 06-03-2019