נציגי המדינות החברות באיחוד האירופי, שהתכנסו בבריסל ביום שישי האחרון (01.03.19) החליטו להשעות את הגרסה הנוכחית של רשימת המדינות והטריטוריות שנמצאות בסיכון גבוה להלבנת הון ומימון טרור, כך דיווחו סוכנות הידיעות רויטרס וכלי תקשורת נוספים. 

כזכור, בחודש שעבר פרסמה הנציבות האירופית  (המשמשת כרשות המבצעת של האיחוד האירופי) רשימה הכוללת 23 מדינות וטריטוריות שלהערכת האיחוד האירופי  הינן בעלות ליקויים אסטרטגיים במשטרי מניעת הלבנת הון ומימון טרור. אישור סופי של הרשימה ע"י מוסדות האיחוד האירופי היה מוביל לכך שבנקים הכפופים לתקנות וחוקי האיחוד האירופי היו נדרשים ליישם בדיקות נאותות מוגברות על פעולות פיננסיות הקשורות ללקוחות ומוסדות פיננסיים ממדינות וטריטוריות אלה.  

עם פרסומה נתקלה הרשימה בהתנגדות נחרצת של ארה"ב, על רקע העובדה שהיא כוללת מספר טריטוריות ושטחי חסות אמריקאיים (סמואה האמריקאית, גואם, פוארטו ריקו ואיי הבתולה של ארצות הברית). כפועל יוצא מכך, משרד האוצר האמריקאי הודיע כי הוא אינו מצפה ממוסדות פיננסיים אמריקאיים לקחת בחשבון את הרשימה המוצעת של האיחוד האירופי במסגרת המדיניות והנהלים שלהם בתחום מניעת הלבנת הון ומימון טרור. 

עפ"י הדיווחים בכלי התקשורת, נציגי הממשלות הלאומיות של האיחוד האירופי הגיעו כעת למסקנה שהתהליך שבו התקבלה ההחלטה על זהות המדינות המופיעות ברשימה לא היה שקוף ומהימן דיו. לאור זאת, הנציבות האירופית צפויה להתבקש כעת ע"י מדינות האיחוד לשוב ולבחון את הליך הכללת המדינות ברשימה, או להציג רשימה חדשה. 

פורסם 03-03-2019