בית המשפט בצרפת הטיל אמש (20.02.19) קנס בסך 4.5 מיליארד אירו (כ-5.1 מיליארד דולר) על הבנק השוויצרי UBS AG ועל חברת הבת הצרפתית שלו, בגין סיוע ללקוחות צרפתיים להעלים מס. הבנק הורשע בהלבנת הון חמורה שמקורה בהעלמת מס ובעבירות של פרקטיקות בלתי חוקיות לגיוס לקוחות. 

עפ"י כתב התביעה, UBS שלח בנקאים לגייס לקוחות עתירי ממון במסגרת אירועי ספורט ומוזיקה בצרפת, תוך שהם דוחקים בהם להעביר את כספיהם לחשבונות בשוויץ, שם סייע להם הבנק להסתיר את נכסיהם מהרשויות הצרפתיות. הנכסים שהוסתרו בשוויץ הגיעו להיקף של כ-10 מיליארד אירו בין השנים 2012-2004. עוד צוין בכתב התביעה, כי הסיוע שהבנק הושיט ללקוחות כדי להלבין את כספי העלמות המס היה שיטתי ובקנה מידה "תעשייתי". 

בנוסף לקנס הכספי שהושת על הבנק, על חמישה בכירים לשעבר בבנק הוטלו קנסות אישיים (בגובה של 50,000 עד 300,000 אירו), ועונשי מאסר על תנאי. הבנק, מצדו, הודיע כי יערער על ההחלטה וטען כי ביסודה של ההרשעה עומדות "האשמות בלתי מבוססות של עובדים לשעבר". UBS טען בנוסף כי הציע רק שירותים לגיטימיים וסטנדרטיים במסגרת החוק השוויצרי. 

בהקשר זה נזכיר כי בשנת 2009,  UBS הסכים לשלם 780 מיליון דולר במסגרת הסדר עם הרשויות בארה"ב בנוגע להעלמות מס של אזרחים אמריקאים, וזאת כחלק מחקירה רחבה נגד יותר מ-12 בנקים שוייצרים. החקירה היוותה נקודת מפנה עבור חוקי הסודיות הבנקאית בשוויץ, ואילצה את ממשלת שוויץ להכניס שינויים בחקיקה כדי לתת מענה לחששות בנוגע ללקוחות זרים המחזיקים בחשבונות בנק עלומים במדינה. 

פורסם 21-02-2019