משרד התובע הכללי של אסטוניה הודיע אתמול (20.02.19) כי נבדקת מעורבות אפשרית של הבנק השבדי Swedbank בפרשיית הלבנת ההון ב- Danske Bank. 

כידוע, נגד Danske Bank מתנהלות חקירות במספר מדינות, לרבות בארה"ב, דנמרק, אסטוניה, שוויץ ובריטניה, בחשד שסניף הבנק באסטוניה שימש בין השנים 2007-2015  כצינור להלבנת הון של כ-230 מיליארד דולר שמקורם במדינות בריה"מ לשעבר, בין השאר ע"י אנשי ציבור זרים. 

הודעת משרד התובע הכללי התפרסמה בסמוך לפרסומים בכלי התקשורת השבדיים, בהם נטען כי כ-40 מיליארד קרונות שבדיות (כ-4.3 מיליארד דולר) הועברו בין חשבונות המנוהלים ב- Swedbank ו- Danske במדינות הבלטיות, בין השנים 2015-2007. 

עפ"י דיווחים אלה, אותן העברות היו צריכות להניף "דגלים אדומים" בקרב Swedbank, שכן חלק מהמוטבים היו חברות ללא כל פעילות ממשית, אשר זהות הנהנים הסופיים שלהן לא הייתה ידועה או שיוצגו ע"י אנשי פרונט ללא זיקה אמיתית אליהן. עוד דווח, כי החקירה מקיפה יותר מ-1,000 לקוחות של Swedbank ממדינות בסיכון גבוה. 

על רקע הפרסומים הללו, ביום שלישי השבוע הורו הרשויות באסטוניה ל- Danske Bank לחדול מפעילותו במדינה בתוך שמונה חודשים. הבנק מצדו מסר כי בכוונתו להפסיק לחלוטין את פעילותו ברוסיה ובמדינות הבלטיות. 

פורסם 21-02-2019