ב-31.01.19, שרי החוץ של צרפת, גרמניה ובריטניה פרסמו הודעה רשמית על השקת מנגנון פיננסי שמטרתו לאפשר לחברות אירופיות להמשיך בפעילות עסקית עם איראן. המנגנון החדש, שנקרא INSTEX SAS ( ראשי תיבות של Instrument for Supporting Trade Exchanges), ימומן במשותף ע"י שלוש המדינות הללו, וינוהל ע"י המומחה הגרמני לבנקאות Per Fischer. 

עפ"י הצהרת שרי החוץ, מטרת ה-INSTEX היא לעודד סחר "לגיטימי" בין אירופה לאיראן, תוך התמקדות ראשונית במגזרים שנחשבים חיוניים לאוכלוסייה האיראנית, דוגמת מגזר התרופות, המכשור הרפואי וכן אספקת ציוד לייצור חקלאי של מוצרי מזון. זאת, תוך ציות לחוקי האיחוד האירופי ולתקנות הסנקציות של האו"ם, במסגרת המאבק הכולל בהלבנת הון ומימון טרור. 

מנגנון ה-INSTEX צפוי לאפשר מסחר בין חברות אירופיות ואיראניות ללא ביצוע פעולות פיננסיות ישירות ביניהן וללא שימוש בדולרים, תוך הימנעות משירותי המערכת הפיננסית האמריקאית. דבר זה אמור לתת פתרון לחברות אירופיות לקיים קשרי מסחר עם איראן מבלי להפר את הסנקציות האמריקאיות. האיחוד האירופי אמנם לא יהיה מעורב במישרין בהפעלת המנגנון החדש, אך שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, הצהירה כי הגוף החדש יקבל גיבוי ותמיכה מלאים מהאיחוד. 

בשלב זה, המנגנון החדש צפוי לשמש בעיקר חברות קטנות שאין להן כמעט חשיפה לארה"ב. זאת, בשל הסבירות הנמוכה לשימוש ב- INSTEX ע"י חברות גדולות המקיימות פעילות עסקית משמעותית בארה"ב, בשל החשש שיימצאו מפרות את משטר הסנקציות האמריקאיות על איראן. כמו כן, שלושת שרי החוץ הביעו נכונות לכלול במנגנון חברות מסחריות ממדינות נוספות המעוניינות להשתתף בו. עם זאת, בשלב זה לא נמסרו פרטים נוספים לגבי האופן שבו יפעל המנגנון הלכה למעשה, או לגבי המועד שבו הוא יחל לפעול.

מחלקת המדינה האמריקאית פרסמה בתגובה היא עדיין בוחנת את נושא השימוש ב- INSTEX, והזהירה כי צדדים שיקיימו פעילות הקשורה לישויות שנתונות תחת סנקציות מסתכנות בהשלכות חמורות שעלולות להוביל לאובדן גישה למערכת הפיננסית האמריקאית וליכולת לעשות עסקים עם חברות אמריקאיות. לפיכך, ההיתכנות של מנגנון ה- INSTEX עדיין אינה ברורה ותלויה במידה רבה בנכונותה של ארה"ב לאפשר את השימוש בו.  

פורסם 06-02-2019