משרד המשפטים האמריקאי הודיע ביום שני האחרון (28.01.19) על הגשת כתב תביעה נגד ענקית התקשורת הסינית Huawei Technologies Co. Ltd בגין הונאה פיננסית, הלבנת הון, והפרת החוק האמריקאי המטיל סנקציות על איראן (חוק ה- IEEPA).  

נאשמים נוספים המופיעים בכתב התביעה הם מנהלת הכספים הראשית של החברה, Wanzhou Meng, ושתי חברות המסונפות ל-Huawei: חברת Huawei Device USA Inc האמריקאית, וחברת Skycom Tech Co. Ltd האיראנית.  Meng נעצרה לפני מספר שבועות בקנדה, בעקבות צו מעצר שהוצא נגדה, והממשל האמריקאי ביקש את הסגרתה לארה"ב. 

עפ"י המתואר בכתב התביעה, Huawei ובכיריה קשרו קשר להונות מספר רב של מוסדות פיננסיים ואת הממשל האמריקאי בנוגע לאופי האמיתי של הפעילות העסקית שקיימה Huawei באיראן. במסגרת זאת, כך נטען, החל משנת 2007 עובדי החברה שיקרו בנוגע לקשריה של Huawei עם חברת Skycom, ששימשה כשלוחה הבלתי רשמית של Huawei באיראן. עובדי החברה טענו כי Huawei מכרה את אחזקותיה ב- Skycom לצד שלישי, בעוד שלמעשה Huawei הייתה בעלת השליטה באותו צד שלישי שרכש ממנה את Skycom. בנוסף, החברה טענה כי פעילותה באיראן מצומצמת ואינה מפרה חוקים או תקנות של ארה"ב בנוגע לאיראן. 

עפ"י כתב התביעה, Huawei הסתמכה על קשרים עם בנקים גלובליים לצורך עיבוד פעולות במטבע דולרי דרך ארה"ב. אותם בנקים, שהסתמכו על מצג השווא שקיבלו מ- Huawei, המשיכו להעניק לה שירותים בנקאיים הקשורים לפעילותה באיראן. בין השאר, בנק מסוים (שמוזכר בכתב התביעה בתור "Financial Institution 1") סלק פעולות הקשורות ל- Skycom בהיקף של יותר מ-100 מיליון דולר באמצעות ארה"ב בין השנים 2014-2010. בכך חשפה Huawei את אותם בנקים לעונשים אזרחיים או פליליים פוטנציאליים בגין הפרת חוקים ותקנות בארה"ב האוסרים על בנקים לעבד פעולות הקשורות לאיראן דרך שטח ארה"ב. 

בכתב תביעה נוסף שהוגש במקביל נגד Huawei Device Co. Ltd ו-Huawei Device Co USA,  מואשמות חברות אלה בקשירת קשר לגניבת טכנולוגיה סודית מחברה אמריקאית וגניבת מידע חסוי מחברות שונות ברחבי העולם. 

פורסם 30-01-2019