בנק Standard Chartered PLC הודיע לאחרונה (22.12.18) כי הסכים להארכת הסכם דחיית התביעה (DPA) שעליו חתם עם משרד המשפטים האמריקאי בגין הפרת הסנקציות על איראן. 

כזכור, בשנת 2012 חתם Standard Chartered על הסדר עם הרשויות בארה"ב, לאחר שנחשף שהבנק הסתיר עסקאות עם איראן בהיקף של 250 מיליארד דולר  בין השנים 2001-2007. במסגרת ההסכם שילם הבנק קנס בסך 340 מיליון דולר והסכים לפיקוח מוגבר לתקופה של שנתיים. 

בשנת 2014 פרסמה המחלקה לשירותים הפיננסיים במדינת ניו-יורק (NYDFS) צו אכיפה כנגד Standard Chartered בגין כשלים נוספים שנמצאו במערכות למניעת הלבנת הון בבנק. במסגרת הצו שילם הבנק קנס נוסף בסך 300 מיליון דולר. 

ההסדרים המקוריים עם הרשויות האמריקאיות הוארכו עד דצמבר 2018, אך כעת הוארכה כאמור פעם נוספת כהונת המפקח העצמאי על הבנק, עד ליום 31.03.19. בהודעת הבנק נמסר כי הוא ממשיך לשתף פעולה באופן מלא עם חקירת הרשויות בנוגע להתנהלותו בעבר ובנושאים הקשורים לבקרות הבנק. 

על רקע זה נציין, כי אתר החדשות Bloomberg דיווח בחודש אוקטובר האחרון כי הרשויות בארה"ב בודקות האם Standard Chartered ביצע הפרות נוספות של משטר הסנקציות על איראן. במסגרת זאת, נבדק האם הבנק ביצע העברות כספים במטבע דולרי עבור ישויות בשליטת גורמים איראניים דרך סניפו בדובאי, וזאת גם לאחר שחתם על הסכם ה-DPA. עפ"י הדיווח, אם יימצא שהבנק הפר את תנאי ההסכם, הוא עלול לעמוד בפני קנסות נוספים בסכום כולל של עד 1.5 מיליארד דולר. 

פורסם 07-01-2019