הבנק המרכזי האירופי (ה-ECB) הודיע כי החל מתאריך 27.01.19, 17 מתוך 19 הבנקים המרכזיים של המדינות שמשתמשות במטבע האירו כהילך החוקי שלהן יפסיקו להנפיק שטרות בערך של 500 אירו. 

נזכיר כי עוד בשנת 2016 הודיע ה- ECB על כוונתו להוציא שטרות בערך זה מסדרת השטרות השנייה של גוש האירו, וזאת על רקע החששות מפני ניצולם של שטרות אלה למטרות מימון טרור והלבנת הון.

עם זאת, מסיבות לוגיסטיות וכדי לאפשר מעבר חלק לשטרות בערכים אחרים, הבנקים המרכזיים של גרמניה ואוסטריה ימשיכו להנפיק שטרות בערך של 500 אירו עד לתאריך 26.04.19. השטרות הקיימים שכבר נמצאים במחזור ימשיכו לשמש כאמצעי תשלום וערך, הניתנים להפקדה וחיסכון. בהתאם לכך, בנקים, חלפנים ונותני שירותים פיננסיים ומסחריים נוספים יכולים להמשיך ולהשתמש בהם, וניתן יהיה להמשיך ולהמירם בשטרות אחרים בכל אחד מהבנקים המרכזיים של מדינות גוש האירו, ללא הגבלת זמן.  

עפ"י מחקר של היורופול משנת 2015 , בתי עסק מסרבים בדרך כלל לקבל שטרות בערכים אלה, אך למרות זאת הם מהווים כשליש מהערך הכולל של כל שטרות האירו שנמצאים במחזור. עפ"י אתר העיתון Financial Times , נתוני הבנק המרכזי האירופי הצביעו על כך ששטרות ה-500 אירו גדלו באופן חסר פרופורציה בהשוואה לרוב שטרות האירו האחרים מאז שהמטבע האירופי המשותף נכנס לשימוש בשנת 2002.

פורסם 02-01-2019