רשות ני"ע האמריקאית (ה-SEC) ומשרד המשפטים האמריקאי הודיעו לאחרונה (26.12.18) כי חברת Polycom Inc חתמה על הסדר עם רשויות האכיפה בארה"ב, שבמסגרתו תשלם כ-36.6 מיליון דולר כדי להסדיר אישומים בדבר הפרת החוק האמריקאי למניעת שוחד של עובדי ציבור זרים (חוק ה-FCPA). זאת, מבלי להודות או להכחיש את האישומים נגדה.

Polycom, המשמשת כספקית של ציוד תקשורת, נמצאת בבעלות של חברת Plantronics Inc. עפ"י ממצאי ה-SEC, בין השנים 2014-2006, חברת הבת הסינית של Polycom השתמשה במפיצים המקומיים שלה כדי להעביר תשלומים לעובדי ממשל סיניים, וזאת בתמורה לחתימה על חוזים למכירת מוצרי Polycom. 

במסגרת זאת, חברת הבת הסינית העניקה לאותם מפיצים "הנחות" על מוצרי החברה, תוך הבנה שהמפיצים יעבירו את הכסף שנחסך בתהליך הרכישה בצורת מזומנים לעובדי ציבור סינים שהייתה להם השפעה על החלטות הרכש של לקוחות. במקביל, מנהלי חברת הבת הסינית של Polycom דיווחו באופן כוזב על העסקאות הללו במערכת הדיווח הרשמית של החברה, כדי להסתיר את הסיבה האמיתית לאותן הנחות.  

עוד נמצא, כי במהלך פרק הזמן הרלבנטי Polycom כשלה ליישם מערכת נאותה של בקרות פנימיות על דיווחים, ולא הטמיעה תכנית ציות אפקטיבית למניעת שוחד במסגרת מערך המכירה שלה בסין. 

במכתב שפרסם משרד המשפטים צוין כי הוחלט שלא להמשיך בהליכים המשפטיים נגד החברה, לאור העובדה שחשפה מרצונה את ההפרות, שיתפה פעולה עם הרשויות בחקירת המקרה, ונקטה צעדים לתיקון ההפרות, לרבות העמקת תכנית הציות שלה וסיום העסקתם של העובדים שהיו מעורבים בהפרות. 

פורסם 31-12-2018