המשרד לפיקוח על נכסים זרים במשרד האוצר האמריקאי (OFAC) ומשרד המסחר האמריקאי הודיעו לאחרונה (12.12.18) כי חתמו על הסדר עם חברת Yantai Jereh Oilfield Services Group Co. Ltd, שבמסגרתו תשלם החברה קנס כולל בסך של כ-3.4 מיליון דולר, בגין הפרת הסנקציות על איראן. מתוך סכום זה, כ-2.77 מיליון דולר ישולמו ל-OFAC, והיתרה תשולם למשרד המסחר האמריקאי. 

Yantai Jereh הינה חברה סינית המספקת שירותים וציוד לשדות נפט ברחבי העולם. לחברה יש חברות בנות במדינות שונות, לרבות בארה"ב, קנדה, הונג קונג, אינדונזיה, מרכז אסיה והמזרח התיכון. לפי הודעת OFAC, בין השנים 2016-2014 החברה הפרה לפחות ב-11 מקרים את הסנקציות על איראן, ע"י ייצוא מוצרים וציוד מתוצרת אמריקאית דרך סין, שיעדם הסופי היה לקוחות ומשתמשי קצה באיראן. הסחורות שנשלחו לאיראן כללו ציוד לשדות נפט, כגון חלקי חילוף, משאבות וצינורות. שניים מהמשלוחים נתפסו ע"י רשויות המכס האמריקאיות, לפני שיצאו משטחה של ארה"ב. 

בהודעה מתואר כיצד החל מסוף שנת 2013, בכיר לשעבר במערך המכירות של קבוצת Jereh ומנהל עסקי נוסף בקבוצה ניהלו מגעים עם לקוחות איראניים פוטנציאליים למטרת מכירת ציוד לאיראן. במסגרת המגעים, רקמו אותם עובדים בכירים קנוניה שבה השתמשו בשתי חברות מתווכות זרות שנועדו לטשטש את זהות הלקוחות האיראניים: חברה מסחרית סינית בשם Jinan Tongbaolai Oilfield Equipment Co. Ltd (JNTBL) וחברת הפצה הממוקמת באיחוד האמירויות הערביות בשם UAE named Dubai Great Technology Trading LLC (DGT). במסגרת הקנוניה, אותן חברות זרות עמדו בחזית ההתקשרות עם Jereh לטובת הלקוחות האיראניים, חתמו עמה על הסכמי הרכש וההתקשרויות החוזיות, ופעלו לשינוע המוצרים לאיראן דרך איחוד האמירויות הערביות. כתוצאה מפעילות החברה, הועבר לאיראן ציוד בשווי של יותר מחצי מיליון דולר. 

בהודעת OFAC נמסר כי קבוצת Jereh הפרה ביודעין ובשיטתיות את הסנקציות על איראן, למרות שהדבר היה אסור עפ"י מדיניות הציות של החברה עצמה, ואף המשיכה בהפרות גם לאחר שהממשל האמריקאי פתח בחקירה נגדה. בנוסף, החברה סילפה מידע והגישה הצהרות כוזבות לממשל האמריקאי במהלך החקירה. עם זאת, במסגרת קביעת גובה הקנס התחשב הממשל האמריקאי בכך שלחברה אין עבר קודם של הפרת הסנקציות, וכי היא נקטה צעדים לתיקון ההפרות, לרבות פיטור העובדים שהיו אחראים ישירות למכירת הציוד לאיראן, והקמת ועדת ציות שנועדה לפקח על פעולות הציות בכל היחידות העסקיות והחברות הבנות שלה.  

פורסם 17-12-2018