משרד המשפטים האמריקאי הודיע לאחרונה (06.12.18) כי איש העסקים הלבנוני Kassim Tajideen, המשמש כאיש מפתח במערך הפיננסי של חיזבאללה, הורשע בעבירות של הלבנת מכשירים מוניטריים ובהפרת הסנקציות האמריקאיות שהוטלו עליו. 

Tajideen מופיע ברשימת האישים המוכרזים של OFAC מאז שנת 2009, ובמרץ 2017 הוסגר לארה"ב לאחר שנעצר במרוקו. בכתב האישום שהוגש נגדו תואר כיצד Tajideen, שחלש על אימפריה כלכלית להפצה ושיווק סחורות שכללה חברות בלבנון ואפריקה, יצר רשת סבוכה של חברות ושותפויות, כדי לעקוף את הסנקציות שהוטלו עליו ולהמשיך לבצע עסקים עם ישויות אמריקאיות, תוך הסתרת בעלותו באותן חברות. לצורך כך, הוא יצר שמות מסחריים חדשים שיאפשרו לו לבצע עסקים באופן בלתי חוקי עם ספקים אמריקאים, מבלי שאלה יידעו על בעלותו בחברות אלה וכדי לנצל את המערכת הפיננסית בארה"ב לביצוע העברות אלקטרוניות, חרף הסנקציות נגדו.

עפ"י הודאתו של Tajideen בבית המשפט במחוז קולומביה בארה"ב, במסגרת הסדר טיעון, הוא גיבש תרמית, יחד עם אנשי עסקים אמריקאים, לביצוע עסקאות ופעולות פיננסיות בהיקף של 50 מיליון דולר, תוך הפרת הסנקציות שהוטלו עליו ואסרו עליו להפיק רווח מעסקאות שבהן מעורבים ישויות או יחידים אמריקאים. בנוסף, הוא ושותפיו היו מעורבים בעסקאות מחוץ לארה"ב, שכללו העברות כספים בהיקף כולל של כ-1 מיליארד דולר דרך המערכת הפיננסית האמריקאית. 

במסגרת הסדר הטיעון עמו, שממתין כעת לאישור בית המשפט,  ייגזרו עליו 5 שנות מאסר וכן חילוט פלילי בגובה של 50 מיליון דולר.

פורסם 10-12-2018