משרד המשפטים האמריקאי הודיע לאחרונה (30.11.18) על הגשת בקשת חילוט אזרחי לבית המשפט במחוז קולומביה, המבקשת לחלט יותר מ-73 מיליון דולר הקשורים לתרמית בינלאומית להונאת מוסדות פיננסיים ולהלבנת כספים הקשורים לקרן ההשקעות המלזית הממשלתית 1MDB. 

נזכיר, כי 1MDB הואשמה במעילת ענק בהיקף של מיליארדי דולרים שנועדו במקור לפרויקט פיתוח של הקרן. נגד 1MDB נפתחו חקירות במספר מדינות, ומשרד המשפטים האמריקאי אף פתח בהליכים לתפיסת נכסים בשווי של יותר מ-1 מיליארד דולרים הקשורים להלבנת ההון של הקרן.  

פעולת החילוט הנוכחית מכוונת נגד עשרות מיליוני דולרים שעפ"י החשד נגנבו מהקרן ע"י איש העסקים Jho Taek Low, המקורב למשפחתו של ראש ממשלת מלזיה לשעבר, והועברו במרמה לארה"ב באמצעות שותפים לקנוניה, וזאת במטרה להשפיע על עובדי ציבור בכירים בארה"ב שהיו מעורבים בחקירת משרד המשפטים האמריקאי נגד 1MDB  ונגד Low. 

בבקשת החילוט מתואר כיצד בשנת 2017 נפתחו חשבונות בנק רבים במוסדות פיננסיים אמריקאים ע"י איש עסקים בשל Prakazrel (“Pras”) Michel וע"י עובד לשעבר של משרד המשפטים האמריקאי בשם George Higginbotham, שאליהם הועברו עשרות מיליוני הדולרים מחברות זרות בשליטתו של Low. במהלך פתיחת החשבונות, Michel ו- Higginbotham מסרו מצג שווא לאותם בנקים אמריקאים (Morgan Stanley, Wells Fargo ו- Citibank), וטענו בין השאר כי הכספים נועדו להשקעה ביוזמות של ייעוץ תקשורתי. החשבונות האמריקאיים נרשמו על-שם ישויות שהוקמו במסגרת ההונאה, לרבות החברות Anicorn LLC,  Artemus Group LLC ו- Higginbotham Law PC. 

נזכיר, כי נגד Jho Low הוגש באוקטובר האחרון כתב אישום בארה"ב, שבו הוא מואשם בקשירת קשר להלבנת מיליארדי דולרים שנגנבו מהקרן המלזית, וזאת באמצעות רכישת היקף רחב של נכסים, לרבות נדל"ן ותכשיטים, ואף באמצעות מימון סרט הוליוודי. בנוסף, הוא מואשם בתשלום שוחד של מאות מיליוני דולרים לעובדי ציבור באמצעות הכספים שנגנבו מהקרן.

פורסם 04-12-2018