משרד המשפטים האמריקאי הודיע ביום שלישי האחרון (20.11.18) על הגשת כתב אישום נגד Raul Gorrin Belisario, מיליארדר אזרח ונצואלה המתגורר במיאמי, בגין הפרת החוק האמריקאי למניעת שוחד של עובדי ציבור זרים ועבירות הלבנת הון. 

בכתב האישום מתואר כיצד Gorrin – המחזיק בין השאר בבעלות על רשת החדשות Globovision, שילם שוחד של בהיקף של מאות מיליוני דולרים לשני אנשי ציבור בכירים בוונצואלה, על מנת להשיג זכויות לביצוע עסקאות המרת מט"ח בשער מועדף עבור ממשלת ונצואלה. אחד מאותם אנשי ציבור הוא Alejandro Andrade Cedeno, ששימש כגזבר הלאומי של ונצואלה וניהל את משרד האוצר של ונצואלה בין השנים 2007-2011. בנוסף למיליוני הדולרים שהועברו לאותם בכירים, Gorrin גם רכש עבורם מטוסים פרטיים, יאכטות, בתים, סוסי מירוץ ופריטי יוקרה נוספים. זאת, תוך שימוש במספר רב של חברות קש ששימשו להסתרת תשלומי השוחד. 

עוד מתואר, כיצד Gorrin שיתף פעולה עם Gabriel Arturo Jimenez Aray, אזרח ונצואלה המתגורר בשיקגו, כדי לרכוש בנק ברפובליקה הדומיניקנית בשם  Banco Peravia, כדי להלבין את השוחד ששולם לאנשי הציבור הבכירים מוונצואלה. מהודעת משרד המשפטים האמריקאי עולה כי Jimenez כבר אינו משמש כיום כבעלים של הבנק.  

Andrade ו- Jimenezחתמו על הסדרי טיעון עם רשויות התביעה בארה"ב, שבהם הודו בחלקם בפרשה. Andrade הודה בקבלת שוחד בסך של יותר מ-1 מיליארד דולר מ- Gorrinושותפיו בקנוניה, בתמורה לניצול תפקידו כגזבר הלאומי של ונצואלה כדי להעניק ל-Gorrin את הזכויות לביצוע עסקאות המרת המט"ח עבור ממשלת ונצואלה. במסגרת ההסדר, הוא הסכים לחילוט בגובה 1 מיליארד דולר ולהשבת כל הנכסים הקשורים לתרמית השחיתות, לרבות בתים, יאכטות, סוסים, שעונים, מטוסים וחשבונות בנק בארה"ב ובשוויץ. גזר דינו צפוי להינתן ב-27 בנובמבר.

האישומים בפרשה הינם חלק ממאמץ רחב היקף של רשויות התביעה הפדרלית בארה"ב להצר את צעדיהם של אנשי ציבור מושחתים בוונצואלה המבקשים לנצל את המערכת הפיננסית בארה"ב כדי להלבין כספים שמקורם במעשי שחיתות.  בהקשר זה נזכיר, כי באוקטובר 2017 פרסמה היחידה למודיעין פיננסי בארה"ב (FINCEN), מסמך הנחיה שמטרתו לסייע למוסדות פיננסיים להתגונן מפני ניסיונות להלבנת הון של אותם אנשי ציבור מושחתים.  

פורסם 22-11-2018