היחידה למודיעין פיננסי בארה"ב (FINCEN) פרסמה לאחרונה (15.11.18) גרסה מעודכנת של צווי מטרה גיאוגרפיים (Geographic Targeting Orders – GTOs) שחלים באזורי מטרופולין מרכזיים בארה"ב.  

צווים אלה, אשר מהווים חלק מהמאבק של FINCEN בהלבנת הון במגזר הנדל"ן בארה"ב, דורשים מחברות אמריקאיות שעוסקות בביטוח שטרי קניין (Title Insurance Companies) לזהות את האנשים האמיתיים העומדים מאחורי ישויות משפטיות שרוכשות נדל"ן למגורים. 

נזכיר, כי במרץ 2016 הוטלו לראשונה צווי מטרה גיאוגרפיים (GTOs) ברובע מנהטן בניו-יורק ובמחוז מיאמי-דייד בפלורידה, אשר חייבו חברות ביטוח שטרי קניין לדווח על זהות הנהנים הסופיים העומדים מאחורי ישויות משפטיות אשר רוכשות נדל"ן למגורי יוקרה בעסקאות ללא מימון בנקאי (all-cash purchases) באזורים המוגדרים. זאת, לנוכח החשש שיחידים המבקשים להלבין הון שחור, לרבות אנשי ציבור זרים או גורמי פשיעה בינ"ל, מבצעים עסקאות בהיקף של מיליוני דולרים לרכישת נדל"ן למגורים בערים מרכזיות בארה"ב, באמצעות שימוש בחברות קש שנועדו להסתיר את זהותם.

ביולי 2016 הרחיבה FINCEN את התחולה הגיאוגרפית של הצווים לאזורים נוספים, וזאת לאחר שמצאה כי הנתונים שהתקבלו לאחר פרסום הצווים הצביעו על פעילות פלילית הקשורה ליחידים שדווחו בתור הנהנים הסופיים העומדים מאחורי רכישות נדל"ן באמצעות חברות קש, דבר שהמחיש את הפגיעוּת של מגזר הנדל"ן בארה"ב להלבנת הון. 

כעת, במקום הסף הכספי הקודם לדיווח על רכישת נדל"ן, שהשתנה מעיר לעיר, נקבע כעת סף אחיד ונמוך יותר, של רכישת נדל"ן למגורים בסך 300,000 אלף דולר ומעלה ללא מימון בנקאי או מימון חיצוני דומה, בכל אחד מאזורי המטרופולין שעליהם חלים הצווים: בוסטון, שיקגו, דאלאס-פורט וורת', לאס וגאס, לוס אנג'לס, מיאמי, העיר ניו-יורק, סן אנטוניו, סן דייגו, סן פרנסיסקו, סיאטל והונהולולו. כמו כן, נוספה דרישה לדיווח על נהנים סופיים ברכישות נדל"ן מסכום זה ומעלה אשר מתבצעות באמצעות מטבעות וירטואליים.  

במסגרת עסקאות הנדל"ן הרלבנטיות, אותן חברות ביטוח נדרשות לספק ל-FINCEN מידע מזהה על הישות המשפטית הרוכשת את הנדל"ן, האדם המייצג את אותה ישות, והנהנה הסופי בעסקת הנדל"ן (המוגדר כיחיד אשר מחזיק ב- 25% או יותר מהבעלות על הנכס שנרכש ע"י הישות המשפטית).

פורסם 20-11-2018