היחידה למודיעין פיננסי באוסטרליה (AUSTRAC) פרסמה לאחרונה (07.11.18) מסמך "דגלים אדומים" הכולל אינדיקטורים למימון טרור בקרב ארגונים ומוסדות ללא כוונת רווח (NPOs), באזור דרום-מזרח אסיה. 

המסמך הינו פרי שיתוף פעולה של אוסטרליה עם יחידות מודיעין פיננסי משבע מדינות נוספות בדרום-מזרח אסיה:  ניו-זילנד, אינדונזיה, מלזיה, הפיליפינים, סינגפור, תאילנד וברוניי. מטרתו לסייע למוסדות פיננסיים, לרשויות לאומיות ול- NPOs עצמם, לזהות ניסיונות של ארגוני וגורמי טרור לנצל את פעילות המגזר השלישי במדינותיהם למטרות מימון טרור.  

עפ"י המסמך, הסיכון הכולל למימון טרור בקרב NPOs באזור דרום-מזרח אסיה מוערך כבינוני, בדומה להערכת הסיכון האזורית האחרונה למימון טרור משנת 2017. מרבית המלכ"רים נופלים קורבן למימון טרור דרך מניפולציות שונות והסתננות של גורמי טרור לשורותיהם, יותר מאשר NPOs פיקטיביים שמוקמים במיוחד למטרת מימון טרור. עם זאת, במספר מקרים זוהו קשרים של NPOs לארגון "המדינה האסלאמית בעיראק ובלבנט" (ISIL), הן במזרח התיכון והן עם שלוחותיו המקומיות של הארגון בדרום-מזרח אסיה. באופן כללי, מספר משמעותי של NPOs בדרום-מזרח אסיה מקיימים קשרים עם מדינות זרות שנמצאות בסיכון גבוה למימון טרור – הן כמדינות יעד להעברות כספים מטעם ה- NPOs והן כמדינות שהארגונים נותנות להן שירותים שונים.

המסמך כולל "דגלים אדומים" בחלוקה לשתי קטגוריות: אינדיקטורים ראשיים, המצביעים על חשד ישיר לניצול לרעה של NPO לטובת מימון טרור; ואינדיקטורים משניים, אשר עשויים להצביע על מעורבות במימון טרור, אך יכולים להופיע גם בהקשר לעבירות נוספות, דוגמת הונאה והלבנת הון, ולכן הם מצריכים מידע נוסף או בדיקות מעמיקות יותר כדי לבסס חשד בדבר מעורבות של NPO במימון טרור. להלן חלק מהאינדיקטורים המופיעים במסמך: 

אינדיקטורים ראשיים:

• NPO שמגייס כספים במסגרת קמפיין ציבורי, ולאחר מכן מסמיך צד שלישי לשמש כמורשה חתימה בחשבונו של הארגון, תוך שאותו צד שלישי משתמש בחשבון זה כדי להעביר כספים למדינות בסיכון גבוה. 

• משיכות מזומנים חריגות או בלתי אופייניות, במיוחד במקרים שבהם שהמוסד הפיננסי מסרב להעביר כספים של ה- NPO לחו"ל (דבר המעלה חשד לניסיון להברחת מזומנים חוצת גבולות). 

• העברות כספים של NPOs, שמופיעים בהן מונחים שמקושרים לפעילות קיצונית אלימה או לאידיאולוגיות של ארגוני טרור, דוגמת מונחים הקשורים למעורבות בג'יהאד, כגון mujahid/mujaheed/mujahideen, או המונח  "ghanimah", שמשמש בז'רגון האסלאמי להצדקת בזיזת כספים מהאויב בשעת מלחמה. 

אינדיקטורים משניים

• פעולה פיננסית של ה- NPO, שעושה רושם כי אין לה סיבה כלכלית מוצדקת, או שנראה כי אין קשר בין הפעולה המוצהרת של ה-NPO לבין הצדדים לפעולה. 

• ה- NPOמשתמש בפלטפורמה של מימון המונים ובמדיה החברתית למטרת גיוס תרומות, אך מיד לאחר מכן הנוכחות המקוונת שלו נעלמת או מושבתת לחלוטין.  

• ה- NPOמשתמש בהסדרים בנקאיים סבוכים או ברשתות פיננסיות מורכבות עבור פעילותו, בעיקר בחו"ל. 

לצפייה במסמך המלא לחץ כאן

פורסם 11-11-2018